pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

O nabywaniu i przekazywaniu dóbr. Podstawowe pojęcia, lichwa i etyka kupiecka

Autor książki:

Mateusz z Krakowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Antyk Marek Derewiecki
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 260 s.
Wymiar: 125x201 mm
EAN: 9788361199410
ISBN: 978-83-61199-41-0
Data: 2011-12-27
24.50 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Omawiając zagadnienie zysku kupieckiego Mateusz z Kra­ko­wa nawiązuje do kwestii o zysku kupieckim w Summie teologii Tomasza z Akwinu (rozdz. 2). Broniąc kupców cytuje argument Akwinaty, że zysk jako taki jest moralnie neutralny, a jego ocena etyczna zależy od przeznaczenia zysku i od tego, czy działalność handlowa służy ludziom. Nasz Autor nie podziela jednak ostrożności domini­kańskiego doktora i przedstawia zagadnienie w sposób dużo bardziej jednoznaczny.

Odrzuca wyraźnie Tomaszowe stwierdzenie, że zysk ku­piecki ‘zawiera w sobie pewną niegodziwość’ (quandam turpitudinem habet). Podkreśla, że nie tylko motywacja kupców ale i rzemieślników może opierać się głównie na dążeniu do wzbogacenia się, a handel jest tak samo potrzebny społeczeństwu jak rolnictwo. Oddziela też od siebie zdecydowanie dwie kwestie: sprzedawania rzeczy drożej, niż jest warta i sprzedawania drożej, niż się kupiło (rozdz. 3).

(ze wstępu wydawcy i tłumacza tekstu)

Książka "O nabywaniu i przekazywaniu dóbr. Podstawowe pojęcia, lichwa i etyka kupiecka" - Mateusz z Krakowa - oprawa twarda - Wydawnictwo Antyk Marek Derewiecki. Książka posiada 260 stron i została wydana w 2011 r. Cena 24.50 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.