pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

O istocie prawa. Seria: Teksty – Przekłady – Komentarze

Autor książki:

Antonio Rosmini

Dane szczegółowe:
Wydawca: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 502 s.
Wymiar: 180x245 mm
EAN: 9788365792334
ISBN: 978-83-65792-33-4
Data: 2021-06-29
60.83 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

„Filozofia prawa” Antonio Rosminiego wydana po raz pierwszy w latach 1841–1843, w dwóch tomach, należy dzisiaj do klasyki myśli filozoficznoprawnej. Obecne wydanie obejmuje część pierwszą dzieła, posiadającą charakter zdecydowanie filozoficzny. Jej przekładu na język polski dokonał prof. Krzysztof Wroczyński. Podstawą tłumaczenia i polsko-włoskiej edycji ukazującej się pod tytułem „O istocie prawa” jest wydanie drugie dzieła, poprawione jeszcze przez Rosminiego, a które ukazało się po jego śmierci, w 1865 r.

Całość książki obejmuje trzy części, z których druga zawiera tekst przekładu traktatu z towarzyszeniem języka oryginału. W części pierwszej znajduje się natomiast słowo od wydawcy, wstęp oraz wprowadzenie tłumacza do wydania polskiego, zawierające szkic biograficzny Rosminiego, z omówieniem jego dorobku naukowego oraz komentarzami do tekstu przekładu. Wprowadzenie zawiera w szczególności prezentację treści „Filozofii prawa” Rosminiego, omówienie wpływu koncepcji Rosminiego na dalszy rozwój tej dziedziny badań w szkole rosminiańskiej, a ponadto zwraca uwagę na personalizm obecny w koncepcji prawa Rosminiego.

Część trzecia książki zawiera aparat krytyczny, na który składa się indeks osobowy, indeks przedmiotowy oraz wybrana bibliografia, w której akcent położony został na podstawową literaturę włoską, dotyczącą myśli filozoficznoprawnej Rosminiego, oraz na główne pozycje książkowe i artykuły poświęcone Rosminiemu w literaturze polskiej.

Lektura traktatu Rosminiego może być – zdaniem Tłumacza i wielu znawców koncepcji włoskiego filozofa – niezwykle pomocna i inspirująca dla badań współczesnych w dziedzinie zarówno filozofii prawa, jak i nauk prawnych, szczególnie zaś rozwijanych w nurcie personalistycznym. Osoba ludzka jest bowiem centrum doświadczenia i wyjaśnienia fenomenu prawa, gdyż – jak uważał Rosmini – osoba jest istniejącym prawem.

Książka "O istocie prawa. Seria: Teksty – Przekłady – Komentarze" - Antonio Rosmini - oprawa twarda - Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu. Książka posiada 502 stron i została wydana w 2021 r. Cena 60.83 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.