pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Parafraza O duszy Arystotelesa

Autor książki:

Temistiusz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 426 s.
Wymiar: 150x215 mm
EAN: 9788360144862
ISBN: 978-83-60144-86-2
Data: 2016-03-04
33.88 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

„Parafraza" jest przedstawieniem własnymi słowami tego, co zawarte w tekście komentowanym. Nie ma więc tu wyraźnego wyróżnienia fragmentu komentowanego w danym momencie, komentarz jest ciągły, a jeżeli są jakieś cytaty z tekstu oryginalnego, to są one splecione z tekstem samego komentatora. Parafraza to komentarz zaprojektowany specjalnie na potrzeby studentów. Jest w niej prezentowany słowami autora tekst Arystotelesa, ze zwróceniem uwagi na trudniejsze fragmenty. Parafraza nie zawiera zbyt wiele dygresji, które mogłyby zakłócić tok rozważań Arystotelesa i przeszkodzić uczniom w odbiorze całości. Widać to zresztą na przykładzie początkowych zdań parafrazy przedstawianej czytelnikowi: „Musimy w tym traktacie spróbować, idąc za Arystotelesem, uchwycić zagadnienia dotyczące duszy (na ile można w sposób naukowy), by jedne pokazać, inne uporządkować i przebadać, a jeszcze inne (jeśli nie zabrzmi to zbyt pretensjonalnie) opracować do końca". Temistiusz w tej dyspozycji ukazał swoje cele, które mają być w parafrazie zrealizowane: przedstawienie problemów, ich uporządkowanie, a więc swego rodzaju rekonstrukcja zagadnień, wreszcie ponowne ich przebadanie i ewentualne dopracowanie.

Monika A. Komsta

Sięgając do starożytnych komentarzy i opracowań, chcemy w nich odnaleźć inspirację oraz podpowiedz dla własnych dociekań i poszukiwań. Namysł starożytnych filozofów - wśród nich takich, jak Platon czy Arystoteles - nad tajemnicą życia, którego źródło stanowi dusza, i próby zgłębienia tej tajemnicy są nie do przecenienia także dla współczesnych przyrodników oraz filozofów. Komentarz Temistiusza do traktatu Arystotelesa O duszy, mający charakter parafrazy, ukazuje się po raz pierwszy w polskim przekładzie, którego dokonała Monika A. Komsta (w jej tłumaczeniu ukazał się także traktat Aleksandra z Afrodyzji O duszy). Autorka przekładu Parafrasy Temistiusza, mając dobre przygotowanie filologiczne oraz filozoficzne, w sposób rzetelny, profesjonalny i rozumiejący przybliża polskiemu czytelnikowi tę perłę filozofii starożytnej. Oddając do rąk Czytelnika dwujęzyczne grecko-polskie wydanie Parafrazy Temistiusza mamy nadzieję, że będzie ono doskonałą pomocą do studiowania problematyki życia tak dla profesjonalnych filozofów, jak i dla przyrodników czy biologów oraz wszystkich, którzy są zainteresowani zgłębianiem zagadnienia, jakim jest życie, a życie ludzkie w szczególności.

Andrzej Maryniarczyk SDB Prezes PTTA

Książka "Parafraza O duszy Arystotelesa" - Temistiusz - oprawa twarda - Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu. Książka posiada 426 stron i została wydana w 2015 r. Cena 33.88 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.