pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii. Seria reporterska

Autor książki:

Urszula Jabłońska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Instytutu Reportażu
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 224 s.
Wymiar: 135x210 mm
EAN: 9788394725471
ISBN: 978-83-9472-547-1
Data: 2017-10-24
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał.

W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny.

W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem.

Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu.

Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym.

Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu).

Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii to opowieść o tym, co to właściwie znaczy "kupić człowieka". Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? Gdzie przebiega granica między pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność?
I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza "kraj wolnych ludzi", problem wciąż jest aktualny?

Książka "Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii. Seria reporterska" - Urszula Jabłońska - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Fundacja Instytutu Reportażu. Książka posiada 224 stron i została wydana w 2017 r.