pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie
Tytuł książki:

Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

Autor książki:

Katarzyna Tubylewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wielka Litera
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788380321731
ISBN: 978-83-8032-173-1
Data: 2017-05-09
25.93  39.90  13.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach.

Szwecja była przez lata niedoścignionym wzorem państwa dobrobytu. Mitem. Gdyby nie istniała, należałoby ją wymyślić. Nowoczesna i zsekularyzowana, kraj Astrid Lindgren i IKEI.

W ostatnim czasie Skandynawię dopadły jednak te same problemy co resztę Europy. Wśród bohaterów rozmów i reportaży Tubylewicz znajduje się wielu zwykłych ludzi o niezwykłych doświadczeniach, m.in. policjant-Afgańczyk, który ma odwagę mówić o różnicach kulturowych, kuratorka wystaw, która została pracowniczką biura pogrzebowego oraz Polka, która zdecydowała się ze swoją dziewczyną na tęczowe rodzicielstwo. Tubylewicz rozmawia też ze znanymi i opiniotwórczymi Szwedami takimi jak pisarka Elisabeth Asbrink, biskup Eva Brunne czy reporter Niklas Orrenius.

Moraliści to opowieść o szwedzkich marzeniach, ideałach, pomyłkach i wątpliwościach. To książka uniwersalna, a zarazem bardzo na czasie - mówi o tym, co dzieje się z wartościami w czasach migracji, populizmu i nacjonalizmu.

Autorka w mocny, intrygujący sposób opowiada nam o problemach, z którymi mierzy się współczesny świat. Nie lukruje rzeczywistości. Może dlatego "Moraliści" to książka o tym, jak być otwartym na Innego jednocześnie stojąc na straży własnych przekonań i najważniejszych demokratycznych wartości.

Justyna Kopińska
Trudno znaleźć lepszego przewodnika po zmieniającej się szwedzkiej planecie niż Katarzyna Tubylewicz. Jej "Moraliści" to opowieść o społeczeństwie, które wybrało system wartości, wydający się być utopią i jak dotąd konsekwentnie przy nim trwało. Czy można sobie założyć bycie dobrym? Czy Szwecja zderza się dziś z rzeczywistością i własnymi ograniczeniami? Czy unikanie trudnych tematów i konfliktów nie doprowadzi do jakiegoś wielkiego wybuchu? Dobór rozmówców jest niebywale ciekawy - ale jeszcze ciekawsze są pytania, które autorka im zadaje. Bo Tubylewicz patrzy na Szwecję jednocześnie z dystansu i od środka. Kocha ten kraj, ale jasno widzi wszystkie jego pułapki. Ta perspektywa łącznie z talentem reporterskim pozwala jej uogólnić szwedzkie doświadczenie - uczynić z niego jedno z najważniejszych doświadczeń nowoczesności.

Agnieszka Holland
Katarzyna Tubylewicz
Tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka powieści "Własne miejsca", "Rówieśniczki" i "Ostatnia powieść Marcela". W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z "Krytyką Polityczną" i "Gazetą Wyborczą". Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa "Szwecja czyta. Polska czyta". Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Książka "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie" - Katarzyna Tubylewicz - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Wielka Litera. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2017 r. Cena 25.93 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Katarzyna Tubylewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Na wschód od zachodu - okładka książki

Na wschód od zachodu

Wojciech Jagielski
Judasz - okładka książki

Judasz

Włodzimierz Pawluczuk
Produkty podobne:
Neoliberalne uwikłania edukacji - okładka książki

Neoliberalne uwikłania edukacji

Eugenia Potulicka, Joanna Rutkowiak
I cóż, że o Szwecji - okładka książki

I cóż, że o Szwecji

Natalia Kołaczek
Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem - okładka książki

Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim

Jarosław Kaczyński, Michał Bichniewicz, Piotr M. Rudnicki