pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Światy wzniesiemy nowe. Seria reporterska

Autor książki:

Urszula Jabłońska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Instytutu Reportażu
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Zintegrowana
Ilość stron: 330 s.
EAN: 9788366778313
ISBN: 978-83-6677-831-3
Data: 2021-11-17
26.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy - tylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich komuny (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo społeczności utopijne (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo społeczności (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kryzys demokracji i religii, globalny kapitalizm, zmiany klimatyczne. Często niosą nadzieję. Czasem zmagają się z widmem autorytaryzmu.

W portugalskiej Tamerze mieszkańcy sprawili, że na suchej, wyniszczonej uprawami ziemi powstało wielkie jezioro. Wierzą, że permakultura może pomóc zregenerować pustynne tereny na świecie, jednak zanim to będzie możliwe, trzeba naprawić zniszczone relacje międzyludzkie.

W duńskiej Christianii, gdzie mieszka dziewięćset osób, żeby zapadła jakakolwiek decyzja, wszyscy muszą się na nią zgodzić (nawet jeżeli chodzi jedynie o nowego sąsiada czy remont dachu). 
W kooperatywie w Prowansji każdy może sam zdecydować, ile czasu przeznaczy na pracę (i czy będzie zwozić siano, czy rozsadzać kapustę), ale nie dostanie za nią pieniędzy. Nie musi: wystarczy, że napisze na kartce, czego potrzebuje, a wspólnota postara mu się to zapewnić.

To osobista opowieść reporterki, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych - tych, które wciąż istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać. 
Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca, ale jednak wciąż istnieją ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo. 

Książka "Światy wzniesiemy nowe. Seria reporterska" - Urszula Jabłońska - oprawa Zintegrowana - Wydawnictwo Fundacja Instytutu Reportażu. Książka posiada 330 stron i została wydana w 2021 r. Cena 26.97 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.