pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Anatomia nieobecności. Konflikt izraelsko-palestyński w mediach i w polityce

Autor książki:

Martyna Wielewska-Baka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Słowo obraz terytoria
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 184 s.
Wymiar: 140x225 mm
EAN: 9788383250335
ISBN: 978-83-8325-033-5
Data: 2023-09-18
28.60 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

O konflikcie izraelsko-palestyńskim słyszymy nieustannie. To temat nośny - obecny w światowych mediach, w izraelskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej. Tymczasem wybory parlamentarne w 2022 roku pokazały, że nie stanowi priorytetu ani dla polityków, ani dla izraelskiego społeczeństwa. Tak zwane rozwiązanie dwupaństwowe dla jednych jest hasłem wyborczym, pustym frazesem, dla innych stało się nieaktualne. Liberalni i lewicowi dziennikarze krytykują je, licząc na powstanie niezależnej Palestyny. Zwycięstwo prawicowej koalicji, konserwatywnych i ultraortodoksyjnych ugrupowań pod przewodnictwem Benjamina Netanjahu, nie daje nadziei na dialog. Umacniający się sojusz bliskowschodni zajmuje się większym zagrożeniem, które stanowi Iran ze swoimi ambicjami nuklearnymi.

Czy w obecnym układzie geopolitycznym jest jeszcze miejsce na pytanie o wartość ludzkiego życia Czy Izrael, stosujący taktyki prewencyjne chroniące ludność cywilną, jest dzisiaj wrażliwszy na cierpienie mieszkańców Strefy Gazy Dlaczego prezydent USA Joe Biden podczas wizyty na Bliskim Wschodzie nie odwiedził rodziny Shireen Abu Akleh, dziennikarki prawdopodobnie postrzelonej przez izraelskich żołnierzy Do jakiego stopnia współczesny Izrael jest demokracją
Autorka Anatomii nieobecności usiłuje odpowiedzieć na te i inne pytania, przypatrując się narracjom medialnym i politycznym, izraelskim, palestyńskim i zachodnim, lewicowym i prawicowym. Ale konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie da się zawrzeć w jednej spójnej opowieści. Dlatego otrzymujemy obraz złożony i rozedrgany, coraz wyraźniej naznaczony zanikaniem: pozorną obecnością lub nieobecnością.

Książka "Anatomia nieobecności. Konflikt izraelsko-palestyński w mediach i w polityce" - Martyna Wielewska-Baka - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Słowo obraz terytoria. Książka posiada 184 stron i została wydana w 2023 r. Cena 28.60 zł. Zapraszamy na zakupy!