pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Zróżnicowanie i stany nierównowagi w gospodarce globalnej
Tytuł książki:

Zróżnicowanie i stany nierównowagi w gospodarce globalnej

Dane szczegółowe:
Wydawca: IUVI
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788382061468
ISBN: 978-83-8206-146-8
Data: 2021-04-21
25.98 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

W książce przedstawiono najważniejsze problemy gospodarcze, społeczne i środowiskowe, jakie dotknęły różne grupy krajów w czasie trwającej od kilku dekad globalizacji. Zaprezentowano także różnice występujące między krajami rozwiniętymi, wschodzącymi i rozwijającymi się, zwracając szczególną uwagę na utrzymujące się rozbieżności mimo wyraźnego przyspieszenia rozwoju dużej grupy krajów Azji Wschodniej i niektórych Ameryki Łacińskiej. Wśród tych wschodzących pozostaje grupa, którym grozi pułapka średniego dochodu, czyli stagnacja na osiągniętym już poziomie ze względu na brak nowych źródeł rozwojowych. Problemem dla świata pozostaje nadal grupa państw rozwijających się tych o niskich dochodach i znaczącym poziomie ubóstwa, jak państwa Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. We wszystkich grupach krajów utrzymują się stany nierównowagi makroekonomicznej i społecznej: zadłużenie publiczne, nierównowagi na rachunkach bieżących bilansów płatniczych oraz nierówności dochodowe. W ramach gospodarki globalnej rosną powiązania produkcyjne i handlowe między krajami o różnym poziomie rozwoju związane z powstawaniem globalnych łańcuchów wartości w ramach centralnych ośrodków aktywności, takich jak Azja Wschodnia, Europa czy Ameryka Północna. Wśród nich szczególne miejsce zajmują Chiny największa i najszybciej rozwijająca się gospodarka świata; rośnie też znaczenie państw stowarzyszonych w ugrupowaniu ASEAN-5 oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Problemem cywilizacyjnym dla świata jest niszczenie środowiska naturalnego i zachodzące zmiany klimatyczne, wymagające silniejszej międzynarodowej współpracy i solidarności.
Wszystkie omówione w książce zagadnienia zostały przez autorów bogato zilustrowane przykładami oraz danymi statystycznymi. Publikacja może być wykorzystana jako podręcznik akademicki do nauczania przedmiotów związanych z gospodarką międzynarodową. Jest też propozycją dla przedstawicieli praktyki gospodarczej zajmujących się problemami międzynarodowymi.
Od Autorów

Książka "Zróżnicowanie i stany nierównowagi w gospodarce globalnej" - Anna Zielińska-Głębocka, Jakub Kwiatkowski, Tomas - oprawa miękka - Wydawnictwo IUVI. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2021 r. Cena 25.98 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Anna Zielińska-Głębocka, Jakub Kwiatkowski, Tomas - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Działalność innowacyjna przedsiębiorstw - okładka książki

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w warunkach...

Jerzy Bogdanienko, Marcin Kuzel, Iwona Sobczak (red.)
Globalny kryzys a jednocząca się - okładka książki

Globalny kryzys a jednocząca się Europa

Włodzimierz Siwiński, Dominika Wójtowicz (red.)
Działalność innowacyjna przedsiębiorstw - okładka książki

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w warunkach...

Jerzy Bogdanienko, Marcin Kuzel, Iwona Sobczak