pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Wzniosła Córa Syjonu
Tytuł książki:

Wzniosła Córa Syjonu

Autor książki:

kard. Joseph Ratzinger

Dane szczegółowe:
Wydawca: Pallotinum
Rok wyd.: 2002
Oprawa: miękka
Ilość stron: 146 s.
EAN: 9788370144241
ISBN: 83-7014-424-1
Data: 2009-05-15
11.65  12.50  0.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

W tekście konstytucji Lumen gentium (nr 55) II Soboru Watykańskiego zastosowano w odniesieniu do Maryi osobliwy tytuł: "Wzniosła Córa Syjonu". To właśnie z soborowej inspiracji wyrastają teksty mariologiczne kardynała Josepha Ratzingera, które zostały zebrane w tej książce.
I oto pierwsze słowa nowego papieża Benedykta XVI, wypowiedziane spontanicznie zaraz po wyborze, wprost nawiązują do Maryi: W radości Zmartwychwstałego Pana, ufni w Jego nieustanną pomoc idźmy naprzód. Pan nas wspomoże, a Matka Boża będzie po naszej stronie.
Autor, czerpiąc z tradycji biblijnej, dokonuje owocnej reinterpretacji tradycyjnych tematów mariologicznych. Pozwala czytelnikowi na odkrycie w osobie Maryi, Matki Bożej, wielu ważnych rysów. Ukazuje się Ona jako kobieta realna i piękna, która została włączona przez Boga Ojca w wypełnienie Jego zamysłu zbawienia, poprzez udział w zbawczych posłaniach Syna Bożego i Ducha Świętego. Ten udział obejmuje także Jej czynną odpowiedź, jakiej udziela Bogu, obdarowującemu Ją swoimi łaskami, darami i przywilejami.
Obecnie sam Autor, od dziś Ojciec Święty Benedykt XVI, wzorem Maryi wypowiada Bogu "fiat", trzymając stery Kościoła Powszechnego.
Jak w mariologii być realistą, by dostrzec cały ziemski i niebieski wymiar znaku kobiety, jaki został zapisany w Maryi z Nazaretu, a równocześnie być wrażliwym i realistycznym estetą, który chwyta całe piękno duchowe i cielesne, jakim została Ona ozdobiona, pokazują refleksje mariologiczne kardynała Josepha Raztingera.
Z punktu widzenia metodologicznego jego mariologia jest spójna i przejrzysta, biblijna, systematyczna i duchowa. Jeśli chodzi o jej treść, to ukazuje ona Dziewicę Maryję wpisaną egzystencjalnie w sferę życia i śmierci, miłości i cierpienia, ziemi i nieba, światła i misterium. Ta Dziewica jest Matką życia, miłości i piękna, gdy jako służebnica Pańska daje życie Słowu oraz przyczynia się do rozwiązania problemu zbawienia, znaczącego lękiem i niepewnością długi bieg historii ludzkości. Zadaniem mariologii jest wyrażenie tego misterium, a pobożności i duchowości maryjnej - jego przeżycie.

Książka "Wzniosła Córa Syjonu" - kard. Joseph Ratzinger - oprawa miękka - Wydawnictwo Pallotinum. Książka posiada 146 stron i została wydana w 2002 r. Cena 11.65 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
kard. Joseph Ratzinger - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Duch liturgii - okładka książki

Duch liturgii

kard. Joseph Ratzinger
Fascynacja pięknem. Między Biblią - okładka książki

Fascynacja pięknem. Między Biblią a teologią

Gianfranco Ravasi, Marko I. Rupnik SJ
Patrzeć na Chrystusa - okładka książki

Patrzeć na Chrystusa

kard. Joseph Ratzinger
Powiedzieć człowiek - okładka książki

Powiedzieć człowiek

Marko I. Rupnik SJ
Jezus z Nazaretu - okładka książki

Jezus z Nazaretu

kard. Joseph Ratzinger
Produkty podobne:
Duch liturgii - okładka książki

Duch liturgii

kard. Joseph Ratzinger
Communio w chrześcijańskiej refleksji - okładka książki

Communio w chrześcijańskiej refleksji o kościele

ks. Andrzej Czaja, Marek Marczewski (red.)
Patrzeć na Chrystusa - okładka książki

Patrzeć na Chrystusa

kard. Joseph Ratzinger