pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wojna i motłoch. Sprzeczności nowoczesne w filozofii Hegla

Autor książki:

Bartosz Wójcik

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 808 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788324238309
ISBN: 978-83-2423-830-9
Data: 2022-11-04
35.58 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Książka stanowi monografię filozofii politycznej Hegla ujmowanej w perspektywie dwóch zjawisk granicznych dla jego systemu: wojny i motłochu. Oba fenomeny społeczno-historyczne nie pozwalają gładko się wpisać w Heglowską teorię polityczną: są jej ślepą plamką, która stawia opór i otwiera na niedające się opanować sprzeczności. Myśliciel czyniący ze sprzeczności podstawową zasadę swojej filozofii zostaje tym samym zaskoczony sprzecznościami, których nie potrafi skutecznie pojednać. To napięcie pomiędzy filozoficzną teorią antagonizmu a rzeczywistym antagonizmem społecznym - zewnętrznym w wojnie pomiędzy narodami oraz wewnętrznym w eksplozji motłochu w społeczeństwie kapitalistycznym - jest centralnym zagadnieniem książki. Autor, rekonstruując myśl polityczną Hegla, prowadzi także dyskusję z najważniejszymi komentarzami i interpretacjami niemieckiego filozofa, od Karola Marksa począwszy, przez Alexandre a Kojeve a i György a Lukácsa, na Marku Siemku i Slavoju Žižku skończywszy.

Może przesadzam, ale mówię to z najgłębszego przekonania, tekst pracy wygląda jak Luwr. W każdej sali - rozdziale, podrozdziale czy podpunktach - stajemy przed kolejnymi obrazami. I trudno zatrzymać wzrok przy jednym, gdyż autor - wciągając czytelnika do lektury - prowadzi do kolejnego obrazu.

[z recenzji Profesora Wojciecha Kaute]
Zamysł radykalnego i pogłębionego odczytania w filozofii Hegla zasady antagonizmu jako fundującej nowoczesną polityczność, a także ukazania wojny i motłochu jako granic, ograniczeń i przeszkód w rozwoju systemu etyczności i społeczeństwa obywatelskiego (...) zrealizowano w sposób przemyślany, udokumentowany, przekonujący i oryginalny.

[z recenzji Profesor Ewy Nowak]
Bartosz Wójcik (ur. 1990), filozof i historyk idei. Adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W 2022 roku obronił tam doktorat poświęcony wojnie i motłochowi w filozofii Hegla. W latach 2017-2022 realizował w ISP PAN projekt badawczy Filozofia negatywności Hegla i Žižka finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki. Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Praktyka Teoretyczna. Publikował liczne artykuły i recenzje naukowe, na łamach min. Civitasu, Kronosa, Tekstów Drugich, Widoku, FA-artu i Athenaeum.

Książka "Wojna i motłoch. Sprzeczności nowoczesne w filozofii Hegla" - Bartosz Wójcik - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 808 stron i została wydana w 2022 r. Cena 35.58 zł. Zapraszamy na zakupy!