pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wasilewska. Czarno-biała

Autor książki:

Piotr Lipiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 328 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788381917315
ISBN: 978-83-8191-731-5
Data: 2023-08-23
35.69 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich - bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Opinie o Wandzie Wasilewskiej zawsze były skrajne, a jej zwolennikom i krytykom nigdy nie udało się dojść do porozumienia. Aleksander Wat opowiadał o niej: Niezbadana jest dusza kobiet fanatycznych, świętych Teres komunizmu. To są mistyczki, które nie widzą rzeczywistość, raczej widzą inną rzeczywistość, której my nie widzimy. Jak więc wyglądała rzeczywistość Wandy Wasilewskiej
Jej droga do komunizmu była nietypowa - urodziła się w inteligenckim domu wywodzącym się z kresowej podupadłej szlachty. Bez względu na epokę i ustrój jej rodzina nienawidziła Rosji, a Wandę i jej siostry wychowano w kulcie Józefa Piłsudskiego. Ją jednak z czasem, na przekór ojcu, coraz bardziej fascynował Związek Radziecki. Z postępowej przedwojennej socjalistki i emancypantki zrodziła się twarda komunistka. I choć jako jedna z nielicznych kobiet w polityce niejednokrotnie trafiła na szklany sufit, dzięki zaciekłości, dyscyplinie i ślepemu oddaniu dostała się do grona najbardziej zaufanych ludzi Stalina. Założycielka Związku Patriotów Polskich, negująca zbrodnie w Katyniu, nienawidząca wszystkiego, co wiązało się z przedwojenną Polską, z AK-owskim podziemiem i emigracyjnym rządem premiera Sikorskiego. Wasilewska robiła wszystko, by służyć stalinowskiemu reżimowi. Jednak im bliżej było końca wojny, tym mniej zdawała się potrzebna, a jej bezgraniczne oddanie stało się przekleństwem. I choć w czasach Gomułki trafiła do politycznego czyśćca, Sowietką pozostała świadomie do końca życia.

Książka "Wasilewska. Czarno-biała" - Piotr Lipiński - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2023 r. Cena 35.69 zł. Zapraszamy na zakupy!