pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie....
książka:

Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie. Seria: Reportaż

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788381910897
ISBN: 978-83-8191-089-7
Data: 2020-10-13
25.43  39.90  14.47 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie. Seria: Reportaż - Piotr Lipiński - opis książki:

To historia końca tych, których dziś nazywamy żołnierzami wyklętymi - członków podziemia niepodległościowego uważających, że wojna nie skończyła się w 1945 roku, a sowiecka okupacja trwa. Początkowo Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość nie zamierzało walczyć zbrojnie, a jedynie wspierać byłych AK-owców w powrocie do normalnego życia. Szybko jednak okazało się, że wobec komunistycznego terroru należy przywrócić wojskowy charakter organizacji. Pierwsze cztery Zarządy Główne Zrzeszenia Wi N, zwane komendami, zostały rozpracowane i błyskawicznie zlikwidowane. Ich członków stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci i dożywocia. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać do roku 1952. Skonsolidowała podziemie, wydelegowała na Zachód kurierów, którzy mieli zostać przeszkoleni przez CIA, a następnie wrócić do Polski, by przygotowywać kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ale V Komenda okazała się prowokacją UB. Jej dowództwo stanowili pracownicy służb bezpieczeństwa i tajni współpracownicy. Udało się im wyprowadzić w pole zachodnie wywiady i doprowadzić do aresztowań ostatnich członków podziemia. W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów poświęconych V Komendzie są dziesiątki tysięcy, a jednak temat pozostaje niemal nieznany. Piotr Lipiński zainteresował się nim już na początku lat dziewięćdziesiątych. Okazało się, że historia V Komendy to szpiegowska opowieść szkatułkowa i każdy nowy bohater, każdy wątek prowadzi do kolejnego. Rozwiązanie zagadki ubeckiej prowokacji zajęło długie lata.

Książka „Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie. Seria: Reportaż” - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne.

Książka posiada 256 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie...."
Piotr Lipiński - autor m.in.:
Gomułka. Władzy nie oddamy - okładka książki
Gomułka. Władzy nie oddamy Piotr Lipiński;
Produkty podobne: