pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych...
Książki »
Tytuł książki:

Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa. Seria: Reportaż

Autor książki:

Piotr Lipiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788380492172
ISBN: 978-83-8049-217-2
Data: 2016-01-11
27.16  39.90  12.74 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa. Seria: Reportaż - Piotr Lipiński - opis książki:

Urodzony w 1917 roku Adam Humer do partii komunistycznej wstąpił jeszcze przed II wojną światową. W latach stalinizmu był wicedyrektorem Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Prowadził postępowania przeciwko antysystemowemu podziemiu, bił i torturował. Po ponad pięćdziesięciu latach stanął przed sądem i trafił do tego samego więzienia na warszawskim Mokotowie, w którym pół wieku wcześniej stosował bestialskie metody przesłuchań.

Sprawa Adama Humera wstrząsnęła opinią publiczną. Po jednej stronie kaci, po drugiej żyjące ofiary, pomiędzy nimi opieszały sąd. Piotr Lipiński kreśli losy Humera od młodości przez karierę w UB po głośny proces o zbrodnie stalinowskie. Światopoglądowa schizofrenia, syndrom wyparcia czy ślepa wierność ideologii? Trudno określić postawę antybohatera tego reportażu, człowieka, który stał się symbolem powojennego terroru komunistycznego.

"Dość trudno precyzyjnie powiedzieć, czym jest ta książka. Na pewno nie jest to bowiem pełna naukowa biografia Adama Humera. Nie jest to jednak także tylko dziennikarski reportaż z procesu jednego ze "zwyczajnych zbrodniarzy w mundurze". Nie jest to wreszcie swoista autorska próba Piotra Lipińskiego "rozliczenia się" z pisania o stalinizmie w Polsce, której to tematyce poświęcił wiele swoich tekstów. Wszelako na pewno jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla każdego z "peerelistów", ale także dla tych wszystkich osób, które nie tylko chcą wiedzieć, jak było, ale także spróbować zrozumieć, dlaczego tak było, co w żadnym razie nie musi oznaczać rozgrzeszania zbrodniarzy, ani tym bardziej wybaczania im win w cudzym imieniu."
prof. Jerzy Eisler

Książka „Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa. Seria: Reportaż” - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 232 stron i została wydana w 2016 r. Cena 27.16 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych..."
Piotr Lipiński - autor m.in.:
Gomułka. Władzy nie oddamy - okładka książki
Gomułka. Władzy nie oddamy Piotr Lipiński;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę - okładka książki
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski
Produkty podobne:
Przez morze bez kapci - okładka książki
Przez morze bez kapci Katarzyna Wolnik-Sayna
Tłumacz - reportaż z życia - okładka książki
Tłumacz - reportaż z życia Aleksander Janowski