pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej
Tytuł książki:

Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej

Autor książki:

Henryka Kwiatkowska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 555 s.
Wymiar: 120x160 mm
EAN: 9788378501800
ISBN: 978-83-7850-180-0
Data: 2015-12-23
48.66  60.00  11.34 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Ratujmy słowa przed utratą ich znaczeń. Za wypowiedziane słowa bierzmy odpowiedzialność. Słowom należy się szacunek. Myślę, że nasze szkolne wychowanie jest skażone nieuprawnionym roszczeniem do realizacji jedynej racji bądź z personalnego nadania pojedynczych nauczycieli, bądź z odgórnego, czyli instytucji. Uczeń się tu nie liczy. Uczeń nie ma racji. Nauczyciele czują się, nie wiadomo, z jakich uprawomocnień, upoważnieni do zawłaszczania myśli i uczuć wychowanka, wskazując, jakie one powinny być.

Działania pozbawione troski o zrozumienie drugiej osoby w relacjach interpersonalnych prowadzą donikąd. Często nakłada się na to brak rozumienia skomplikowanych procesów pedagogicznego wpływu. Jak więc uczyć uczniów subtelności w wyczuwaniu złożoności i niedookreśloności zjawisk wychowania? Nie ma jednej drogi do tego celu, jest ich wiele i wszystkie obarczone znakiem zawodności. Z tych też względów książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, wyrasta z ontologii działania pedagogicznego nauczyciela, ze swoistości i złożoności jego pracy. Większość tego, co istotne w przestrzeni nauczyciel - uczeń, zależy od logosu. Niestety nie jest to obecne ani w świadomości nauczyciela, ani w polu widzenia badaczy zawodu nauczyciela, a tym bardziej w świadomości ucznia.

Tom Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej chwyta rzeczywistość szkolną taką, jaką jest "tu i teraz". Opisuje historie z życia uczniów, dostarcza żywej materii doznań uczniowskich. Tylko w biegu uchwycona dramaturgia zdarzeń szkoły może wyzwolić namysł i zmotywować do podjęcia pilnych decyzji. Naszym zamiarem było opisanie realiów życia dzisiejszej szkoły, a także zdiagnozowanie panującego w niej zła, po to aby je wydobyć na światło dzienne, zlokalizować, a nade wszystko nazwać. Dać mu imię. Ale stokroć ważniejsza jest odwaga interpretowania szkolnej rzeczywistości, wydobywania jej znaczeń i uobecnienia ich w sferze publicznej. Z naszych obserwacji wynika, że tej odwagi brakuje, ponieważ skala pozorowanych działań w szkole, zaniedbań i krzywd wyrządzonych dzieciom i młodzieży w procesie edukacji stała się przytłaczającą blokadą.

Z Wprowadzenia

Książka "Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej" - Henryka Kwiatkowska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 555 stron i została wydana w 2015 r. Cena 48.66 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Racjonalność procesu kształcenia. - okładka książki

Racjonalność procesu kształcenia. Studium z polityki...

Bogusław Śliwerski, Renata Nowakowska-Siuta
Problemy opiekuńczo-wychowawcze - okładka książki

Problemy opiekuńczo-wychowawcze w polskim czasopiśmiennictwie....

Renata Bednarz-Grzybek, Monika Hajkowska (red.)
Produkty podobne:
Nauczyciele wobec wyzwań współczesności - okładka książki

Nauczyciele wobec wyzwań współczesności

Ewa Przygońska, Iwona Chmielewska (red.)
Przemoc w wychowaniu rodzinnym - okładka książki

Przemoc w wychowaniu rodzinnym

Jolanta Maćkowicz
Dziecko w świecie szkoły - okładka książki

Dziecko w świecie szkoły

Bronisława Dymara