pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Turystyka wobec nowych zjawisk w gospodarce światowej

Autor książki:

Ewa Dziedzic

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 591 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786660
ISBN: 978-83-7378-666-0
Data: 2012-01-24
Cena wydawcy: 65.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:


Ze Wstępu
Cechą charakterystyczną współczesnego świata jest gwałtowne przyspieszenie zmian obserwowanych w różnych sferach działalności człowieka. Czynnikiem, któ ry uruchomił wiele z obserwowanych procesów, jest postęp technologiczny. Umożliwiło to szybki przepływ strumieni informacji między oddalonymi miejscami, a w rezultacie doprowadziło do wykształcenia się nowych zasad organizacji procesów produkcji i dystrybucji. Choć trudno obecnie wskazać wszystkie przyczyny i konsekwencje tych zmian, to przyczyniły się one niewątpliwie do położenia podwalin pod nowy podział pracy w skali świata, pojawienia się nowych produktów i dziedzin gospodarki oraz odchodzenia w przeszłość innych.

Powstaje pytanie, jak na tym tle przedstawiają się perspektywy turystyki, której początki sięgają starożytności, a równocześnie niejednokrotnie jest ona przedstawiana jako jeden z najbardziej wymownych przykładów współczesnej globalizacji. Chociaż przewidywanie przyszłości jest zadaniem niewdzięcznym, to można z prawie całkowitą pewnością stwierdzić, że przedsiębiorstwa turystyczne, obszary recepcyjne i sami turyści już obecnie stają wobec nowych wyzwań. Do najważniejszych można zaliczyć: konieczność konkurowania o turystów z nowymi graczami na światowym rynku turystycznym, konkurowanie o niezbędne zasoby z innymi dziedzinami gospodarki, dostosowanie produktów do zmieniających się oczekiwań turystów i przepisów prawnych, pogodzenie tendencji do indywidualizacji ofert z presją na kontrolę kosztów.

Wymienione problemy to tylko niewielka część zagadnień, które mieszczą się w haśle: turystyka wobec nowych zjawisk w gospodarce światowej", i dlatego konieczne jest pewne usystematyzowanie i ograniczenie ich zakresu. Z perspektywy polskiej gospodarki turystycznej można wskazać kilka tematów, które są zarówno uniwersalne, jak i wpisane w kontekst, w którym działa. Należą do nich: proce sy integracji gospodarczej i politycznej, a szczególnie wpływ przynależności Polski do UE na warunki rozwoju turystyki, wpływ procesów globalizacji na kształtowanie się rynku turystycznego, z uwzględnieniem oddziaływania nie tylko ekonomicznego, ale również kulturowego, potencjał turystyki jako części innowacyjnej gospodarki, wreszcie różnorodne bariery, które mogą hamować rozwój turystyki i które wymagają poszukiwania adekwatnych rozwiązań.

Publikacja zawiera 27 opracowań, które zostały podzielone na cztery części. W ramach poszczególnych części opracowania zostały przedstawione w porządku alfabetycznym według nazwisk Autorów. Tytuły poszczególnych części odzwierciedlają przedstawione wyżej grupy zagadnień. Część pierwsza: Wpływ procesów integracyjnych na popyt i podaż turystyczną - zawiera opracowania poruszające tematykę działań podejmowanych przez UE oraz ich faktycznego lub potencjalnego wpływu na polską gospodarkę turystyczną. W części drugiej - Globalizacja jako czynnik kształtujący rynek turystyczny - znalazły się opracowania dotyczące zagadnień oceny i kształtowania konkurencyjności poszczególnych ogniw gospodarki turystycznej, a także związku między procesami globalizacyjnymi a kształtowaniem się konkurencyjności oferty turystycznej. Część trzecia - Gospodarka innowacyjna a turystyka - zawiera opracowania pokazujące uwarunkowania wprowadzania innowacji w gospodarce turystycznej oraz przykłady działań podejmowanych przez wybrane typy przedsiębiorstw turystycznych. Opracowania zamieszczone w części czwartej - Bariery społeczne i cywilizacyjne rozwoju turystyki - poruszają przede wszystkim zagadnienia dotyczące wpływu zagrożeń dla środo wiska przyrodniczego na kierunki rozwoju turystyki oraz szerzej, wpływu turystyki na konkurencyjność poszczególnych regionów, a więc wkładu, jaki turystyka wnosi w rozwój gospodarczy. Zaklasyfikowanie poszczególnych opracowań do poszczególnych części było do pewnego stopnia arbitralne, ponieważ część z nich podejmuje kilka wątków.

Książka "Turystyka wobec nowych zjawisk w gospodarce światowej" - Ewa Dziedzic (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 591 stron i została wydana w 2011 r.