pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Trzy opowieści
książka:

Trzy opowieści

autor:

Aira César

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 127x203 mm
EAN: 9788366267077
ISBN: 978-83-6626-707-7
Data: 2019-11-07
23.51  36.00  12.49 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Trzy opowieści - Aira César - opis książki:

César Aira, argentyński prozaik uznawany za współczesnego klasyka, specjalizuje się w krótkich, intensywnych powieściach pisanych pod prąd narracyjnych trendów. On sam swoje dzieła nazwał kiedyś "zabawkami dla dorosłych" - to fabuły z iskrą szaleństwa, eksperymentalne i zaskakujące. Zebrane w tomie teksty ukazują typowe cechy pisarstwa Airy.

Powieść Próba (1992) przedstawia pełne napięcia spotkanie dwóch dziewczyn-punków z rówieśniczką i szybko okazuje się wybuchową historią o buncie i miłości. Płacz (1992) może przywodzić na myśl Borgesowskie fabuły o iluzoryczności świata, tyle że w zupełnie innej - dadaistycznej czy surrealistycznej - wersji. Utwór Jak zostałam zakonnicą (1993) wstrząsnął literaturą hispanoamerykańską: opowiada o dzieciństwie pełnym osobliwych zdarzeń, które rzucają długi cień na życie niewinnego człowieka.

Trzy opowieści są pierwszą prezentacją twórczości Airy w naszym kraju, ale jej ton może się wydać polskim czytelnikom znajomy. Jako miłośnik i znawca tradycji awangardowej w literaturze i jako Argentyńczyk, autor nie mógł przecież przeoczyć dzieł Witolda Gombrowicza.

To frustrujące, ale kiedy zaczniesz czytać Airę, nie chcesz przestać. Jego powieści wydają się realizować w praktyce teorie Gombrowicza, z tą różnicą, że Gombrowicz był opatem w luksusowym, wyimaginowanym klasztorze, a Aira jest zakonnicą albo nowicjuszką w zakonie Karmelitanek Bosych z Całego Świata. (...) Aira to ekscentryk, ale to zarazem jeden z trzech czy czterech najlepszych pisarzy tworzących dziś po hiszpańsku.

Roberto Bolano
Piękno i ciemna prawda płyną przez jego teksty.

Patti Smith
César Aira (1949) - argentyński prozaik, eseista i tłumacz. Wykłada historię awangardy na Uniwersytecie w Buenos Aires i Uniwersytecie Narodowym w Rosario. Debiutował w 1975 roku powieścią Moreira. Autor ponad stu książek, z czego najważniejsze to: Ema, la cautiva (1981), La liebre (1991), Dowód, Płacz (1992), Jak zostałam zakonnicą (1993), El congreso de literatura (1997) oraz Un episodio en la vida del pintor viajero (2000). Jego powieści przełożono na wiele języków. Jest jednym z najszerzej dyskutowanych współczesnych prozaików latynoamerykańskich, laureatem m.in. Konex Award (1994, 2004), Prix Roger Caillois (2014), America Awards (2016), był także nominowany do Międzynarodowej Nagrody Bookera (2015). Od lat wymienia się go wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Tłumaczył m.in. utwory Jana Potockiego, Antoine a de Saint-Exupéry, Franza Kafki, Allena Tate a i Stephena Kinga. Trzy opowieści są jego pierwsza książką wydaną w Polsce.

Książka „Trzy opowieści” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Ossolineum.

Książka posiada 280 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Trzy opowieści"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Prawiek i inne czasy - okładka książki
Prawiek i inne czasy Olga Tokarczuk
E.E. - okładka książki
E.E. Olga Tokarczuk
Zgubiona dusza - okładka książki
Zgubiona dusza Olga Tokarczuk
Waruj - okładka książki
Waruj Joanna Mueller, Joanna Łańcucka
Miłość od pierwszego wejrzenia - okładka książki
Miłość od pierwszego wejrzenia Wisława Szymborska, Beatrice Gasca Queirazza
Produkty podobne:
Amore 14 - okładka książki
Amore 14 Federico Moccia
Trzy po trzy - okładka książki
Trzy po trzy Aleksander Fredro
Ucieczka na południe - okładka książki
Ucieczka na południe Sławomir Mrożek
Czarownica. Opowieści niesamowite - okładka książki
Czarownica. Opowieści niesamowite Wiktor Gomulicki, Andrzej Sarwa
W cieniu iskier - okładka książki
W cieniu iskier Grażyna Kamyszek