pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Świat kobiet w Czechach i w Polsce w średniowieczu i w epoce nowożytnej
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Świat kobiet w Czechach i w Polsce w średniowieczu i w epoce nowożytnej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ignatianum
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 704 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788376143743
ISBN: 978-83-7614-374-3
Data: 2019-02-06
Cena wydawcy: 96.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:

Świat kobiet w Czechach i w Polsce w średniowieczu i w epoce nowożytnej - Wojciech Iwańczak, Agnieszka Januszek-Sieradzka, Janusz Smołucha - opis książki:

Przedmiotem publikacji, w której swoje przemyślenia zaprezentowało 31 polskich i czeskich uczonych, była aktywność i rola kobiet w średniowieczu i w epoce nowożytnej, przejawiająca się w różnych sferach życia politycznego, społecznego, gospodarczego, kulturalnego, religijnego w Polsce, Czechach, na Śląsku, a także w krajach sąsiadujących (Niemcy, Węgry). Tematyka ta była jeszcze do niedawna niedoceniana, a co za tym idzie, słabo zbadana. Nic więc dziwnego, że badacze którzy w swych artykułach ten temat podjęli, wnieśli wiele nowego do dotychczasowej wiedzy historycznej.

Wszystkie artykuły oparte są na solidnej podstawie źródłowej, najczęściej rękopiśmiennej. Pod względem metodyczno-konstrukcyjnym pozostają bez zarzutów. Wnoszą one wiele nowego do dotychczasowej wiedzy na temat różnorodnych form aktywności politycznej, społecznej, gospodarczej i religijnej kobiet w Europie Środkowej od X do XX wieku. Niektóre kwestie zostały z konieczności przedstawione syntetycznie, lub też w formie hipotez, dając asumpt do dalszych pogłębionych studiów.

Prof. dr hab. Krzysztof Baczkowski

 

W tomie znalazły się prace badaczy reprezentujących różne ośrodki akademickie, ale także pracowników bibliotek, archiwów i muzeów w Czechach i Polsce. Skład autorski stanowią liczni przedstawiciele wielu środowisk nauk historycznych w Polsce (Kraków, Lublin, Opole, Kielce, Katowice, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław i Bielsko-Biała) oraz w Czechach (Praga, Brno, Ołomuniec, Opawa, Pardubice). Choć w większości są to historycy o ukształtowanej już pozycji naukowej, autorzy ważnych prac, uznane autorytety w swoich dziedzinach, to w tomie znalazły się także teksty młodszych badaczy. Przynoszą one nowe ustalenia badawcze, w wielu przypadkach wprowadzają do obiegu nowe źródła, porządkują naszą wiedzę o roli kobiet w średniowiecznych i nowożytnych społeczeństwach Czech i Polski, otwierają przed historykami nowe pola badawcze oraz inspirują do dyskusji. Oprócz wysokiego poziomu naukowego zawartych w tomie opracowań, warto podkreślić żywy język tekstów, trafiający nie tylko do przygotowanego merytorycznie czytelnika.

Prof. dr. hab. Jan Szymczak

Książka „Świat kobiet w Czechach i w Polsce w średniowieczu i w epoce nowożytnej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Ignatianum. Książka posiada 704 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Wojciech Iwańczak, Agnieszka Januszek-Sieradzka, Janusz Smołucha (red.) - autor m.in.:
Elity i masy w społeczeństwach - okładka książki
Elity i masy w społeczeństwach Czech i Polski... Agnieszka Januszek-Sieradzka, Henryk Gmiterek, Wojciech Iwańczak, Paweł Kras (red.);
Czechy i Polska między Wschodem - okładka książki
Czechy i Polska między Wschodem i Zachodem - średniowiecze... Tomasz Ciesielski (red.), Wojciech Iwańczak (red.);
Zwycięzcy i przegrani w dziejach - okładka książki
Zwycięzcy i przegrani w dziejach średniowiecznych... Wojciech Iwańczak, Dariusz Karczewski (red.);
Przeszłość jest czasem narodzin. - okładka książki
Przeszłość jest czasem narodzin. Z dziejów Wiślicy... Anna Waśko (red.), Janusz Smołucha (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Elity i masy w społeczeństwach - okładka książki
Elity i masy w społeczeństwach Czech i Polski... Agnieszka Januszek-Sieradzka, Henryk Gmiterek, Wojciech Iwańczak, Paweł Kras (red.)