pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Spotkanie z wychowankiem. Ku tożsamości ipse pedagoga

Autor książki:

Anna Walczak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788375256178
ISBN: 978-83-7525-617-8
Data: 2012-12-14
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Podjęty przez Autorkę książki namysł nad tożsamością pedagoga i w konsekwencji tworzenie jej projektu, osadzony jest w antropologicznej filozofii wychowania, której podstawowym zadaniem jest odsłanianie sensu wychowania wbudowanego w sens ludzkiej egzystencji. Odkrywa się tu znaczenie bycia sobą w tworzeniu sensu wychowania jako wspólnego doświadczenia osobowego.

Pytanie kim jest pedagog jest przez Autorkę potraktowane jako pytanie filozoficzne. Ten rodzaj pytania nie tyle budzi zaciekawienie pytającego, ile wprowadza go w stan niepokoju, a udzielenie na nie odpowiedzi nie jest tylko kwestią talentu, wiedzy i czasu. Istota tego pytania, która wyraża się w jego nierozstrzygalności i otwartości, jak i w wielości, różnorodności i zmienności udzielanych nań odpowiedzi, implikuje jego nieograniczoną w czasie i przestrzeni ważność. W pytaniu kim jest pedagog chodzi przede wszystkim o ujawnienie i rozjaśnienie sensu bycia pedagogiem w wychowaniu, pojmowanym jako wspólne doświadczenie osobowe. Drogą poszukiwania odpowiedzi jest analiza bycia takim pedagogiem, który sam jest w stanie postawić pytanie o samego siebie. Nie chodzi o zbudowanie ideału, który inni mieliby podzielać, lecz o odsłonięcie znaczeń takiego bycia pedagogiem, w którym zawarta jest już immanentnie etyczność.

W tej książce pedagog pojmowany jest jako byt zagadnięty, wezwany przez wychowanka -zawsze już jakoś Innego. Bycie zagadniętym oznacza, że jego sytuacja w wychowaniu jest sytuacją bytu odpowiadającego - odpowiadającego na... i odpowiadającego za..., jak również ku.... W relacji Ja-Ty odnajdujemy rzeczywistość wychowania - rzeczywistość zagadnięcia odpowiadania, rzeczywistość odpowiedzialności.

Książka Anny Walczak to praca bardzo obszerna i w wybranym obszarze teoretycznym erudycyjna, kompetentnie osadzona w tradycji i metodologii filozofii fenomenologicznej i hermeneutycznej, chociaż w deklaracji metodologicznej Autorka czyni interesujące i godne poparcia zastrzeżenie, iż traktuje przestrzeń myśli filozoficznej jako jedną, zróżnicowaną, wielogłosową filozofię. (...) Świetną jej częścią jest konkludujący pracę rozdział, dotyczący problematyki etycznej - wizja sytuacyjna i praktyczna (z opozycją wobec normatywności - ale nie powinności) jest przekonująca i dobrze osadzona w dotychczasowych analizach, jednocześnie silnie wiąże się z wątkiem tożsamości pedagoga. W całym tekście znajdujemy wiele błyskotliwych analiz szczegółowych. (...) książkę czyta się z zainteresowaniem i niewątpliwie dotyka ona istotnych kwestii dla współczesnej teorii edukacji.

Prof. zw. dr hab. Tomasz Szkudlarek

Książka "Spotkanie z wychowankiem. Ku tożsamości ipse pedagoga" - Anna Walczak - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2011 r.