pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Solidarność a narodziny demokratycznej Polski. Powtórzona interwencja socjologiczna 1981-2015

Autor książki:

Ireneusz Krzemiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 382 s.
EAN: 9788373838666
Data: 2021-05-24
32.38  42.00  9.62 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Opis książki:

Pomysł mego współpracownika dr. Wojciecha Ogrodnika, by powtórzyć Touraine a, początkowo wydał mi się szalony. Uległem argumentom Zespołu. I była to dobra decyzja! Dzięki temu Czytelnik ma w ręku książkę, będącą arcyciekawym zapisem dyskusji i komentarzy ludzi, których udało nam się ponownie spotkać - po ponad 30 latach od badań przeprowadzonych przez zespół Alaina Touraine a. A było to najsłynniejsze chyba badanie socjologiczne nad ruchem społecznym Solidarność. Postanowiliśmy je swoiście powtórzyć w roku 2015. Interwencja jest wynalazkiem prof. Touraine a, wskazującym jak badać ruchy społeczne. Nasza interwencja stanowi tylko wariację na temat pierwotnego projektu; zachowaliśmy jednak zasadnicze cechy i typ dyskusji.

Drugie spotkania dawnych aktywistów Solidarności były dyskusjami z udziałem także nowych aktorów społecznych, takich, którzy się pojawili dopiero w demokratycznej Polsce. Dyskusja nie dotyczyła więc tylko dawnych czasów, ale nade wszystko Polski po transformacji, i to Polski w czasie toczącej się kampanii wyborczej. Z działaczami Solidarności z roku 1981 dyskutowali przedsiębiorcy, działacze partii politycznych, przedstawiciele władz samorządowych, intelektualiści i ludzie kultury. Jakość tej dyskusji uderzała nas od pierwszego spotkania: dawni aktywiści wciąż myśleli niezwykle szeroko i starali się zrozumieć nowy polski świat społeczny. Jakże to odbiegało od tego, z czym mamy teraz do czynienia w tzw. debacie publicznej!
Przekonaj się o tym sam, Czytelniku!
Ireneusz Krzemiński

Książka "Solidarność a narodziny demokratycznej Polski. Powtórzona interwencja socjologiczna 1981-2015" - Ireneusz Krzemiński - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 382 stron i została wydana w 2021 r. Cena 32.38 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]