pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Media i dyplomacja. Gazette de France o sejmie rozbiorowym 1773-1775
Tytuł książki:

Media i dyplomacja. Gazette de France o sejmie rozbiorowym 1773-1775

Autor książki:

Piotr Ugniewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2006
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788371814341
ISBN: 978-83-7181-434-1
Data: 2006-11-21
37.80  45.00  7.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Media i dyplomacja. Gazette de France o sejmie rozbiorowym 1773-1775 - Piotr Ugniewski - opis książki:

Książka opisuje związki pomiędzy francuskim ministerstwem spraw zagranicznych a jego prasowym organem "Gazette de France” w okresie pierwszego rozbioru Polski. Przedmiotem porównania jest korespondencja francuskich dyplomatów w Warszawie oraz artykuły francuskiego czasopisma opisujące przygotowania i przebieg sejmu, który w latach 1773-1775 zatwierdził pod przymusem traktaty rozbiorowe oraz dokonał znaczącej reformy polskiego ustroju, powołując do życia kosztem prerogatyw królewskich Radę Nieustającą. Pozwoliło to określić stan wiedzy francuskiej dyplomacji o wydarzeniach w Polsce oraz stwierdzić, w jakim zakresie udostępniła ją szerszej publiczności. W wyniku porównań z inspirowanym przez królewski Gabinet "Courier du Bas-Rhin” ukazano wysiłek propagandowy Stanisława Augusta, któremu udało się również na łamach "Gazette de France” zamieszczać teksty przedstawiającego racje jego polityki. Działania propagandy króla były częścią jego zabiegów o zbliżenie z Francją, popierającą dotąd jego wrogów – konfederatów barskich. Zbliżenie to, jak się zdaje, służyć miało wzmocnieniu pozycji Polski i jej władcy wobec Rosji. Za ministerstwa diuka d’Aiguillon działania te padały w Wersalu na podatny grunt. Z chwilą jednak śmierci Ludwika XV i objęcia resortu spraw zagranicznych przez hrabiego de Vergennes (lipiec 1774), Francja uznała Polskę za sferę wyłącznych wpływów Rosji, porzucając tym samym zadawnioną tradycję utrzymywania w Rzeczypospolitej własnych. Z punktu widzenia propagandy Stanisława Augusta oznaczało to zamknięcie możliwości publikacji własnego stanowiska w "Gazette de France” i konieczność skupienia się na inspiracji międzynarodowej prasy z Holandii i Północnych Niemiec, w nadziei na zmianę stanowiska Wersalu pod naciskiem kształtowanej tą drogą francuskiej opinii publicznej. Sprzyjał temu wzrost jej znaczenia w latach poprzedzających Rewolucję Francuską

Książka „Media i dyplomacja. Gazette de France o sejmie rozbiorowym 1773-1775” - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2006 r. Cena 37.80 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Media i dyplomacja. Gazette de France o sejmie rozbiorowym 1773-1775"
Piotr Ugniewski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
W cieniu wojen i rozbiorów. Studia - okładka książki
W cieniu wojen i rozbiorów. Studia z dziejów Rzeczypospolitej... Dorota Dukwicz, Urszula Kosińska, Adam Danilczyk
Trudne stulecia. Studia z dziejów - okładka książki
Trudne stulecia. Studia z dziejów XVII i XVIII... Łukasz Kądziela, Wojciech Kriegseisen, Zofia Zielińska (red.)
Konfederacja Barska. Jej konteksty - okładka książki
Konfederacja Barska. Jej konteksty i tradycje Anna Buchmann, Adam Danilczyk (red.)
Produkty podobne: