pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rosja wczoraj i dziś. Studium historyczno-polityczne. Seria: Pisma Zebrane Włodzimierza Bączkowskiego. Tom I

Autor książki:

Włodzimierz Bączkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2022
Ilość stron: 330 s.
EAN: 9788366112735
ISBN: 978-83-66112-73-5
Data: 2023-01-04
59.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Rosja wczoraj i dziś. Studium historyczno-polityczne jest najważniejszym dziełem Włodzimierza Bączkowskiego (1905-2000), wybitnego sowietologa i twórcy polskiej myśli wschodniej. Książka ukazała się w lutym 1946 r. w Jerozolimie, gdy zaczynała się konfrontacja Związku Sowieckiego z Zachodem. Dokładnie w tym samym czasie George Kennan wysłał swój słynny „długi telegram”, który dał podstawę pod zimnowojenną strategię Stanów Zjednoczonych wobec Moskwy. Książka Bączkowskiego, po roku wydana także po angielsku, miała pełnić podobną funkcję – być analizą rożnych wymiarów polityki sowieckiej i summą wieloletnich przemyśleń autora o „odwiecznej Rosji”. Widział on bowiem w Związku Sowieckim odrodzenie się w nowych szatach rosyjskich tradycji imperialnych, dążeń do ekspansjonizmu terytorialnego i nacjonalizmu. Istota państwowości rosyjskiej pozostawała bowiem niezmienna, zmianie uległa jedynie jej forma.

Na wznowienie jednej z najważniejszych, choć niemal zupełnie zapomnianych, polskich prac sowietologicznych trzeba było czekać aż siedemdziesiąt sześć lat. A jest to lektura niezmiennie aktualna, pomagająca zrozumieć również dzisiejszą Rosję.

Książka "Rosja wczoraj i dziś. Studium historyczno-polityczne. Seria: Pisma Zebrane Włodzimierza Bączkowskiego. Tom I" - Włodzimierz Bączkowski - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 330 stron i została wydana w 2022 r. Cena 59.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.