pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Frontem do historii. Pisma prometejskie. Seria: Pisma Zebrane Włodzimierza Bączkowskiego. Tom II

Autor książki:

Włodzimierz Bączkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 466 s.
EAN: 9788366112773
ISBN: 978-83-66112-77-3
Data: 2023-01-04
59.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W tomie zebrano trzydzieści dziewięć artykułów Włodzimierza Bączkowskiego (1905-2000) o tematyce ukraińskiej i prometejskiej. Wszystkie poza trzema zostały opublikowane w latach 1933–1939, czyli w najbardziej twórczym okresie jego działalności publicystycznej. Znaczna większość wybranych tekstów ukazała się pierwotnie w „Biuletynie Polsko-Ukraińskim”, tygodniku redagowanym przez Bączkowskiego, jednym z niewielu forów otwartej dyskusji między Polakami a Ukraińcami. Kolejne teksty pochodzą m.in. z dwutygodnika „Myśl Polska”, kwartalnika „Wschód” oraz miesięcznika „Problemy Europy Wschodniej”. Trzy artykuły zostały opublikowane już po wojnie w „Kulturze” i roczniku „Niepodległość” i stanowią próbę podsumowania sprawy ukraińskiej oraz ruchu prometejskiego w II Rzeczypospolitej.

Bączkowski był jednym z najwyraźniejszych głosów w polskich dyskusjach o polityce narodowościowej i wschodniej w latach trzydziestych XX wieku, pisarzem politycznym i analitykiem

o zdolności do rozumowania chłodnego i racjonalnego. Kamieniem węgielnym jego myślenia było przekonanie, że „Wschód jest największym zagadnieniem Rzeczypospolitej”, a jego rozwiązanie wymaga konsekwentnego działania na kilku ściśle ze sobą związanych frontach. Wiele z jego diagnoz i recept wręcz uderza aktualnością.

Książka "Frontem do historii. Pisma prometejskie. Seria: Pisma Zebrane Włodzimierza Bączkowskiego. Tom II" - Włodzimierz Bączkowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 466 stron i została wydana w 2022 r. Cena 59.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.