pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Rewolucja w myśli i praktyce politycznej
Tytuł książki:

Rewolucja w myśli i praktyce politycznej

Autor książki:

Stanisław Bieleń

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 342 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788375458435
ISBN: 978-83-7545-843-5
Data: 2018-06-27
36.83  45.00  8.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Publikacja książki, w wyważony i wieloaspektowy sposób analizującej fenomen rewolucji październikowej i przy okazji pochylającej się wnikliwie nad zjawiskiem rewolucji w ogóle, zasługuje - w moim przekonaniu - na najwyższe słowa uznania. Jest dowodem cywilnej i intelektualnej odwagi redaktora naukowego prof. Stanisława Bielenia, od lat konsekwentnie nawołującego do realistycznego, krytycznego, a zarazem trzeźwego podejścia w badaniu przeszłości i współczesności złożonych relacji polsko-rosyjskich, jak i szerzej - zjawisk i procesów determinujących stosunki międzynarodowe. Jest też odzwierciedleniem twórczej pasji i poszukiwań wielu badaczy, którzy problematykę rewolucji uznali za szczególnie istotną poznawczo wbrew mainstreamowym stereotypom, lekceważącym albo jednostronnie interpretującym tę problematykę.

Książkę przeczytałem z wielkim zainteresowaniem. Przypomniała mi ona czasami dziś już nieco zapomniane zdarzenia i ich kulisy, teoretyczne spory towarzyszące kształtowaniu się refleksji nad istotą rewolucji i realnego socjalizmu. Dowiedziałem się wielu nieznanych lub mniej znanych mi wcześniej faktów i okoliczności związanych z rewolucją, zapoznałem się z nowymi dla mnie przemyśleniami i dorobkiem autorów, którzy nie byli dotąd przedmiotem moich własnych studiów. Zwróciłem uwagę na niektóre problemy dotąd wydające się marginalnymi. Zawarte w książce treści pobudzały i pobudzają nadal do myślenia, testowania swoich własnych przekonań i przeświadczeń, krytycznej weryfikacji uproszczonych sądów. Książka jest bardzo pod tym względem inspirująca; myślę, że nikt na poważnie interesujący się historią, rewolucją, kapitalizmem i socjalizmem nie powinien przejść wobec niej obojętnie. Wypełnia wyraźną lukę w polskiej współczesnej literaturze naukowej na temat rewolucji rosyjskiej, wyróżnia się wielopłaszczyznowym podejściem, unika na ogół politycznego zacietrzewienia tak charakterystycznego dla współczesnego, polskiego, także czasami i naukowego dyskursu.

Doc. dr Bohdan Kaczmarek

Książka "Rewolucja w myśli i praktyce politycznej" - Stanisław Bieleń (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo ASPRA-JR. Książka posiada 342 stron i została wydana w 2018 r. Cena 36.83 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Stanisław Bieleń (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Tak umierają demokracje - okładka książki

Tak umierają demokracje

S. Levistsky, D. Ziblatt
Produkty podobne:
O prawicy i lewicy - okładka książki

O prawicy i lewicy

Marek J. Chodakiewicz
O władzy najwyższej - okładka książki

O władzy najwyższej

Louis de Bonald
Rewolucja pokojowa - okładka książki

Rewolucja pokojowa

Antonio Salazar