pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Przyroda, projekt i nauka

Autor książki:

Del Ratzsch

Dane szczegółowe:
Wydawca: En Arche
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352 s.
EAN: 9788366233966
ISBN: 978-83-6623-396-6
Data: 2022-06-06
29.71  44.90  15.19 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy pojęcia i zasady dotyczące teorii nadnaturalnego inteligentnego projektu mogą funkcjonować w nauce. Chociaż przekonanie o bezpodstawności uznania tej idei cieszy się ogromnym powodzeniem, to ostatnimi czasy powstało niewiele prac poświęconych kwestiom zasadniczym, takim jak: Czym jest projekt lub Za pomocą jakich kryteriów można oceniać zasadność lub bezzasadność dopuszczania tej idei w nauce. Tymczasem idea nadnaturalnego inteligentnego projektu pojawia się coraz częściej w dyskusjach poświęconych zarówno zasadom antropicznym, jak i pewnym typom biologicznej złożoności. Del Ratzsch systematyzuje dostępną wiedzę i pomaga czytelnikowi znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest projekt, wyjaśnia bardziej szczegółowe pojęcie nadnaturalnego projektu, broni ogólnego kryterium naukowości i potwierdza tezę, w myśl której w pewnych przypadkach koncepcja inteligentnego nadnaturalnego projektu może spełniać wymogi prawomocności naukowej.

Jestem sceptyczny zarówno wobec argumentów na rzecz zaprojektowania, jak i ich znaczenia dla nauki. Chcę jednak podkreślić, że po lekturze tej książki stałem się mniej sceptyczny, niż byłem wcześniej. Na szczególną uwagę zasługuje tu fakt, że dokonane przez Ratzscha nowoczesne filozoficzne badanie pełnego zakresu argumentów na rzecz projektu dostarcza porządnej i przekonującej klasyfikacji wszystkich logicznych możliwości. Ta intelektualna gimnastyka eliminuje wiele naiwnych za i przeciw oraz dostarcza podstaw do znacznego podniesienia poziomu intelektualnego nieuniknionej debaty.
- John Suppe, Princeton University- Albert Szent-Gyrgyi, laureat Nagrody Nobla

Książka "Przyroda, projekt i nauka" - Del Ratzsch - oprawa miękka - Wydawnictwo En Arche. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2022 r. Cena 29.71 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]