pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Przeszłość jako przedmiot wiary. Historia i filozofia w myśli średniowiecza
Księgarnia »
Książki »
książka:

Przeszłość jako przedmiot wiary. Historia i filozofia w myśli średniowiecza

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 396 s.
Wymiar: 48x210 mm
EAN: 9788323505488
ISBN: 978-83-235-0548-8
Data: 2010-01-04
33.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Przeszłość jako przedmiot wiary. Historia i filozofia w myśli średniowiecza - Krzysztof Pomian - opis książki:

Spędziłem lata na czytaniu erudytów na czele z Bayle`em, ale kroniki średniowieczne znałem bardzo wyrywkowo i, co gorsza, zupełnie nie rozumiałem zasad, jakimi kierowali się ich autorzy. Prawdę mówiąc, nie rozumiałem nie tylko kronik, ale i wszelkich innych tekstów średniowiecznych. Jak można było uznawać moc przekonywającą dowodów istnienia Boga? Jak można było uważać za realne demony i anioły? Jak można było układać byty dane w doświadczeniu wedle przypisywanej im doskonałości? Jak można było utrzymywać, że cokolwiek się porusza, czyni to za sprawą przyczyny wobec tego czegoś zewnętrznej?

z przedmowy Krzysztofa Pomiana

"Przeszłość jako przedmiot wiary rozpoczyna się analizą dwóch kronik średniowiecznych, a ściślej - dwóch zawartych w nich legend etnogenetycznych. Pokazuje mianowicie, jak w wieku VI Getica wpisywała dzieje Gotów (i Scytów) w paradygmat biblijny, czyniąc ich potomkami Magoga, syna Jafeta, i jak w wieku VII kronika Fredegara wywodziła z kolei Franków od trojańskiego króla Priama. Obie kroniki miały swego czasu czytelny sens polityczny [...]. Aż w XII wieku kolejni przepisywacze zaczęli je poprawiać, dopasowywać do innych przekazów, coraz bardziej modyfikować. Aby w końcu, w XV wieku, całkowicie je odrzucić".

z recenzji Małgorzaty Szpakowskiej

Książka „Przeszłość jako przedmiot wiary. Historia i filozofia w myśli średniowiecza” - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka posiada 396 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Przeszłość jako przedmiot wiary. Historia i filozofia w myśli średniowiecza"
Krzysztof Pomian - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Przeszłość i przyszłość filozofii - okładka książki
Przeszłość i przyszłość filozofii Roman Kozłowski, Piotr W. Juchacz (red.)