pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Średniowieczni Rzymianie i przyroda. Interdyscyplinarna historia środowiskowa
Księgarnia »
Książki »
książka:

Średniowieczni Rzymianie i przyroda. Interdyscyplinarna historia środowiskowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Historia Iagellonica
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 255 s.
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9788365080974
ISBN: 978-83-65080-97-4
Data: 2019-09-17
40.30  50.00  9.7 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Średniowieczni Rzymianie i przyroda. Interdyscyplinarna historia środowiskowa - Adam Izdebski - opis książki:

Książka Średniowieczni Rzymianie i przyroda, choć proponuje nowe spojrzenia na dzieje świata bizantyńskiego, nie jest skierowana wyłącznie do bizantynologów. Pisałem ją z myślą o wszystkich badaczach zajmujących się przeszłością człowieka i przyrody.

Biorąc za przedmiot Bizancjum, podejmuję się wprowadzenia do polskiego pisarstwa historycznego wizji przeszłości, która dotychczas była w nim słyszalna bardzo słabo — interdyscyplinarnej historii środowiskowej. Na przykładzie dziejów Cesarstwa Wschodniorzymskiego staram się pokazać, co może wynikać z połączenia z sobą kilku różnych podejść do badania związków człowieka z przyrodą w przeszłości. Z jednej strony, czerpię moją inspirację z europejskich i amerykańskich tradycji historiograficznych, które w ostatnim stuleciu podejmowały tematykę społeczno-przyrodniczą. Z drugiej strony, wychodzę poza pole badań historycznych, sięgając po podejścia teoretyczne i przede wszystkim dane źródłowe pochodzące z nauk przyrodniczych, takich jak geologia, paleoekologia czy paleoklimatologia. Ze względu na to zadaniem tej książki jest w równym stopniu krytyczne przedstawienie stojących u jej źródeł tradycji historiograficznych oraz metodologii poszczególnych nauk, na których się opiera, jak wprowadzenie nowych ustaleń do wiedzy o historii Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Średniowieczni Rzymianie i przyroda jest zatem pracą z pogranicza historii i nauk przyrodniczych. Odzwierciedla to podział książki na dwie części: pierwsza jest autorskim wprowadzeniem do historii środowiskowej rozumianej jako interdyscyplinarny kierunek badań na styku historii i przyrodoznawstwa, drugą pokazuje, jak można zastosować to podejście do konkretnego przykładu, jakim są dzieje średniowiecznego Cesarstwa.

(Ze „Wstępu”)

Książka „Średniowieczni Rzymianie i przyroda. Interdyscyplinarna historia środowiskowa” - oprawa twarda - Wydawnictwo Historia Iagellonica.

Książka posiada 255 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Średniowieczni Rzymianie i przyroda. Interdyscyplinarna historia środowiskowa"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum - okładka książki
Świat Bizancjum. Tom 3. Bizancjum i jego sąsiedzi... Angelika Laiou, Cécile Morrisson (red.)
Historia społeczna późnego średniowiecza. - okładka książki
Historia społeczna późnego średniowiecza. Nowe... Sławomir Gawlas (red.), Michał T. Szczepański (red.)
Hunowie - okładka książki
Hunowie Edward Arthur Tompson