pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polskie skautki. Zarys organizacyjny. Seria: Przywrócić Pamięć

Autor książki:

Andrzej Małkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 32 s.
Wymiar: 113x150 mm
EAN: 9788380955103
ISBN: 978-83-8095-510-3
Data: 2018-11-08
17.69 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Seria wydawnicza "Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1946.

Reprint wydania z 1913 roku "Polskie skautki. Zarys organizacyjny"
Uwaga: Niniejszy schemat organizacyjny jest przede­wszystkiem przeznaczony dla ułożenia planów i ujednostajnienia pracy w żeńskich drużynach skautowych.

Ktoby chciał z istotą przedstawionych tu rzeczy zapoznać się, niech przeczyta jedną z tych książek:
A. Małkowski, Scouting jako system wychowania młodzieży, Lwów (Gubrynowicz i Syn) 1911 - wyczerpane).

M. Schreiber i E. Piasecki, Harce młodzieży Polskiej, Lwów (Tow. Nauczycieli Szkół Wyższych) 1912 - cena 1-20 k.

Miss Agnes Baden-Powell and Sir Robert Baden-Powell, How Girls can Help, London (T. Nelson & Sons) 1912 - cena 1 szyl. (= 1,20 kor. = 48 kop.).

Elise v. Hopffgarben, Das Pfadfinderbuch für junge Madchen, München (Otto Gmelin) 1912 - cena 2,80 mk.

Polskie skautki.

Przed dziewczętami, podobnie jak i przed chłopcami leży w Polsce droga otwarta do prawdziwie pożytecznej pracy i służby narodowej. Polskie dziewczęta mogą się do niej przygotowywać jako skautki.

Cel. Organizacja polskich skautek ma wychować dzielną kobietę - jako Polkę, kobietę jako matkę, kobietę jako wychowawczynię przyszłego pokolenia.

Urzeczywistnianie celu. Cel ten ma być osiągnięty, przez zaprawianie dziewcząt do służby narodowej jako skautki i przez wprowadzanie do ich życia codziennego zwyczajów zdrowych i rozumnych.

Organizacja polskich skautek jest instytucją wychowania moralnego i wychowania fizycznego. I jedno i drugie jest dotąd w Polsce na ogół zaniedbane lub źle prowadzone. Organizacja skautek będzie mogła o tyle łatwiej odpowiedzieć temu zadaniu, że będzie przyciągała dusze dziewcząt swoim urokiem i trafianiem do głęboko ukrytych najlepszych strun duszy ludzkiej.

Polskie skautki składają ślubowanie na:
1. - wierność Ojczyźnie;
2. - pomaganie innym;
3. - posłuszeństwo Prawu Skautowemu.

Hasłem skautek jest słowo "Czuwaj!" oznacza zaś ono, że skautki mają się ćwiczyć w umiejętnościach skautowych - i czuwać, ażeby gdy zajdzie potrzeba, móc dobrze spełnić obowiązek, przypadający na nie w służbie narodowej.

Ma to być osiągnięte w Polskich Żeńskich Drużynach Skautowych.

Środkiem do tego wiodącym jest, między innymi, zachęcanie i przygotowywanie do egzaminów skautowych.

Po zdaniu skautowych egzaminów głównych (obowiązkowych dla skautek) dziewczęta będą uzdolnione do służby skautowej i samarytańskiej w Polsce.

Książka "Polskie skautki. Zarys organizacyjny. Seria: Przywrócić Pamięć" - Andrzej Małkowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 32 stron i została wydana w 2018 r. Cena 17.69 zł. Zapraszamy na zakupy!