pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pionierska Harcerka. dla drużyn męskich i żeńskich, kolonij letnich i kursów. Seria: Przywrócić Pamięć

Autor książki:

Władysław Nekrasz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 236 s.
Wymiar: 118x157 mm
EAN: 9788380952706
ISBN: 978-83-8095-270-6
Data: 2018-04-10
22.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Seria wydawnicza "Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1946.

Reprint z 1921 r. "Pionierska Harcerka".

Poruszając temat zaznaczony w tytule, chciałbym pionierkę, jako jeden z działów pracy harcerskiej, postawić na pewnem określonem stanowisku w stosunku do ogółu zadań harcerstwa, względnie wskazać jej pewne zadania, które w dziedzinie wychowania harcerskiego wypełniać będzie celowo i systematycznie.

W ciągu dziesięciu ubiegłych lat pionierka zajmowała w harcerstwie miejsce dość podrzędne, nie mając określonego zakresu ćwiczeń ani systemu. Uprawiano budowę mostów lub kładek, kuchni polowych i szałasów, brakło jednak w tem określonej metody, któraby świadomie prowadziła do celu. Naśladowaliśmy głównie Anglików pod tym względem prawie bez zmian przyjęliśmy ich programy, co gorsza, chwyciliśmy się głównie techniki przedmiotu, nie zgłębiając jego wartości wychowawczych. Wykwalifikowanych instruktorów było ledwo paru.

Każdy, kto się zajmował pionierką działał na własną rękę, podług własnej metody lub wcale bez metody, jak to dziś jeszcze się dzieje w niektórych ważnych dziedzinach pracy harcerskiej (przyroda).

Doświadczalnem polem i terenem rozwoju pionierki były przedewszystkiem kursa instruktorskie. Kursa urządzane do 1914 r. w Skolem przez Związkowe Naczelnictwo Skautowe we Lwowie, jeżeli chodzi o pionierkę, szkoliły instruktorów przeważnie w zakresie technicznym. Od roku 1916, na Rusi, gdzie wojny, jak w kraju, bezpośrednio nie odczuwano, Naczelnictwo Kijowskie, w gronie którego znajdowało się paru "skolszczan" organizuje kursy, osiągając znaczne pogłębienie przedmiotu.

Książka "Pionierska Harcerka. dla drużyn męskich i żeńskich, kolonij letnich i kursów. Seria: Przywrócić Pamięć" - Władysław Nekrasz - oprawa twarda - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 236 stron i została wydana w 2018 r. Cena 22.11 zł. Zapraszamy na zakupy!