pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Polska jako państwo narodowe. Historia i pamięć
Książki »
Książki »
Tytuł książki:

Polska jako państwo narodowe. Historia i pamięć

Dane szczegółowe:
Wydawca: ISP PAN
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 642 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788360580196
ISBN: 978-83-6058-019-6
Data: 2009-01-06
57.60 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

W tej książce: "Polska jako państwo narodowe. Historia i pamięć" najważniejsze jest dla nas umiejscowienie problematyki konfliktów etnicznych w szerszych ramach procesów społecznych i politycznych, dokonujących się w społeczeństwie polskim, czyli ciągle - przede wszystkim dla nas - aktualne pytanie o kształt narodu polskiego. Idziemy w kierunku, interesującym już przed laty Wojciecha Wrzesińskiego i związanych z nim badaczy, którzy pisali: "Problem podstawowy, jaki jawi się w rozważaniach nad narodem, to wątpliwość - kogo uznać za naród polski. czy wyłącznie Polaka urodzonego z rodziców polskich i posługującego się językiem polskim, czy także asymilowanego Żyda, Niemca, czasem Białorusina, sporadycznie Ukraińca, a więc wszystkich, którzy przyjęli polskość ".
My postanowiliśmy sformułować to pytanie trochę inaczej, zapytać nie tylko o społecznie uznawane kryteria przynależności do narodu, ale także o znaczenia, jakie przypisywano pojęciu narodu. Próbujemy wyjaśnić temat pozornie wąski, ale mający bardzo wiele aspektów.
W naszych rozważaniach szukamy odpowiedzi na pytanie, jakie są i jak się zmieniają kryteria przynależności do narodu polskiego. Kto określany jest jako "swój", a kto jako "obcy" podlega wykluczeniu, ale także kto określa się jako "swój" i aspiruje do członkostwa w narodowej wspólnocie, a kto jako "obcy" dystansuje się od niej (bo także taki problem pojawia się w odniesieniu do obywateli polskich innej niż polska narodowość.
fragment wstępu

Książka "Polska jako państwo narodowe. Historia i pamięć" - Piotr Madajczyk, Danuta Berlińska - oprawa twarda - Wydawnictwo ISP PAN. Książka posiada 642 stron i została wydana w 2008 r. Cena 57.60 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Polska jako państwo narodowe. Historia i pamięć"
Piotr Madajczyk, Danuta Berlińska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Polsko-niemieckie kontakty obywatelskie - okładka książki
Polsko-niemieckie kontakty obywatelskie Piotr Madajczyk, Paweł Popieliński (red.)
Produkty podobne:
Batalia o instytucje - okładka książki
Batalia o instytucje Kazimierz M. Ujazdowski
W kręgu badaczy dziejów politycznych - okładka książki
W kręgu badaczy dziejów politycznych XVIII wieku Zofia Zielińska, Wojciech Kriegseisen
Wolność. Polskie i czeskie dylematy - okładka książki
Wolność. Polskie i czeskie dylematy Jacek Kłoczowski (red.)