pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Batalia o instytucje

Autor książki:

Kazimierz M. Ujazdowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788360125373
ISBN: 978-83-6012-537-3
Data: 2008-10-24
30.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka o polskiej polityce, ustroju państwa, pamięci historycznej i tożsamości narodowej, analizowanych z pozycji konserwatywnych. Autor nawiązuje do tradycji polskiego konserwatyzmu, ale szuka dla niego nowoczesnej formuły, odpowiadającej wyzwaniom stojącym przed współczesną Polską.

"Jestem przekonany, że Polsce potrzebna jest polityka, która odrzuca oportunizm i nastawia się na batalię o trwałe zmiany ustrojowe. Polityka, która nie godzi się ze słabą konstytucją, anachronizmem administracji i sądownictwa, biurokratycznymi ograniczeniami przedsiębiorczości, minimalizmem polskiej polityki zagranicznej, czy też marginalizowaniem odpowiedzialności państwa za kulturę i dziedzictwo narodowe. Projekt polityki ambitnej jest świadomy, że Polska przeżywa okres koniunktury po raz pierwszy w naszej historii od przeszło trzystu lat, ale w przeciwieństwie do rzeczników minimalizmu, nie chce biernie asystować w tym procesie. Przeciwnie, polityka czynna chce stworzyć dla wysiłku i energii Polaków solidne ramy instytucjonalne, począwszy od dobrej konstytucji, poprzez sprawne sądownictwo i administrację, aż po trwałą ochronę praw rodziny i budowę instytucji promujących polskie doświadczenie historyczne. Teksty zamieszczone w niniejszym tomie poświecone są tym właśnie zagadnieniom”. (Ze Wstępu)


Kazimierz Michał Ujazdowski (1964), doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, polityk. Pochodzi z rodziny o długich tradycjach prawniczych i politycznych, jego dziadek -Kazimierz Cyprian Ujazdowski - był obrońcą w procesie brzeskim. W latach osiemdziesiątych związany z opozycyjnym Ruchem Młodej Polski. Poseł na Sejm I, III, IV, V i VI kadencji, od jedenastu lat piastuje mandat z Wrocławia. W latach 2004-2005 był wicemarszałkiem Sejmu. Dwukrotnie sprawował funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządach AWS i Pi S ( 2000-2001 i 2006-2007). Przywrócił wówczas odpowiedzialność państwa za ochronę zabytków, współtworzył politykę historyczną, m.in. wprowadził program edukacyjny "Patriotyzm jutra”, powołał do życia Muzeum Historii Polski i stworzył podstawy Muzeum Ziem Zachodnich. W ramach walki przeciwko kłamstwu o "polskich obozach śmierci” doprowadził do zmiany przez UNESCO nazwy obozu w Auchstwitz. W pracy naukowej i publicystycznej zajmuje się myślą konserwatywną i zagadnieniami konstytucyjnymi. Wydał m.in. Równi i równiejsi. Rzecz o związkach zawodowych w Polsce (Warszawa 1993, wraz z Rafałem Matyją), Prawicę dla wszystkich (Warszawa 1995), Żywotność konserwatyzmu. Idee polityczne Adolfa Bocheńskiego (Warszawa 2004). W latach dziewięćdziesiątych był redaktorem "Kwartalnika Konserwatywnego”. W roku 2008 założył wraz z Rafałem Matyją i Rafałem Dutkiewiczem Portal Polska XXI i Ruch Obywatelski Polska XXI. Żona Lidia jest polonistką, mają dwóch synów, Kazimierza i Aleksandra, oraz córeczkę Anię.

Książka "Batalia o instytucje" - Kazimierz M. Ujazdowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Cena 30.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.