pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Polityka historyczna
książka:

Polityka historyczna

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 290 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788301201319
ISBN: 978-83-0120-131-9
Data: 2018-10-29
61.66  69.00  7.34 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Polityka historyczna - Rafał Chwedoruk - opis książki:

Czym jest polityka historyczna: globalnym fenomenem, który słusznie zaprząta uwagę historyków i polityków? Koniecznością, bez której nie da się wyrazić tożsamości zbiorowej ani opowiedzieć narracji o narodzie? Czy może jednym z modnych terminów współczesności, który teraz odwraca uwagę od istotnych problemów, a wkrótce zostanie zapomniany?
Rafał Chwedoruk, politolog specjalizujący się m.in. w najnowszej historii politycznej, próbuje ująć w ramy całość zjawiska, jakim jest polityka historyczna. Zadaje pytania o jej granice i zakres oddziaływania, o to, czyim zadaniem jej jest tworzenie i jaka jest jej prawdziwa natura. W obrębie polityki historycznej można odnaleźć zarówno wielkie spory historyków o interpretację przeszłości, konflikty ideologiczne między partiami politycznymi, jak też po prostu rewindykacje i roszczenia ekonomiczne uzasadniane wydarzeniami z przeszłości. Autor przygląda się genezie pojęcia polityki historycznej i sporom o nią w różnych państwach.

W książce Chwedoruka polityka historyczna jest tematem niejednoznacznym i skomplikowanym, a jako strategia - niezwykle potrzebnym, bo jej zaniedbanie może okazać się niebezpieczne w skutkach. Szukając źródeł problemu w samej nauce o historii oraz odwiecznych próbach jej instrumentalizacji, autor balansuje między upolitycznianiem historii, w której fakty dostosowywane są do współczesnych narracji, a historyzacją polityki, w której sama przeszłość staje się polem walki dla rozmaitych stronnictw. Autor wskazuje, że stosunek do polityki historycznej w różnych państwach faktycznie nie pokrywa się z tradycyjnym podziałem na lewicę i prawicę.

Książka „Polityka historyczna” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN.

Książka posiada 290 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Polityka historyczna"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Amerykański prezydencjalizm - okładka książki
Amerykański prezydencjalizm Ryszard M. Małajny
O Chinach - okładka książki
O Chinach Henry Kissinger
Dawne rządy i rewolucja - okładka książki
Dawne rządy i rewolucja Alexis de Tocqueville
Produkty podobne:
Mity. Historia. Polityka - okładka książki
Mity. Historia. Polityka Andrzej Sepkowski