pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego,...
Tytuł książki:

Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego, wojewody wileńskiego

Autor książki:

Arkadiusz Czwołek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 748 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788323129561
ISBN: 978-83-2312-956-1
Data: 2013-01-16
pozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Sejm żydów litewskich (1623-1764)
Sejm żydów litewskich (1623-1764) 43.84 zł pozycja dostępna!

Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego, wojewody wileńskiego - Arkadiusz Czwołek - opis książki:

Lew Sapieha (1557-1633) to jeden z najwybitniejszych polityków i dyplomatów staropolskich. W ciągu jednego pokolenia stworzył potęgę swojego rodu i wprowadził Sapiehów do elit politycznych Wielkiego Księstwa Litewskiego. Był zręcznym graczem politycznym, przebiegłym dyplomatą, wytrawnym i doświadczonym znawcą spraw moskiewskich, a także cierpliwym mediatorem w konfliktach wewnętrznych. Ten znany regalista błyskawicznie zrobił karierę polityczną. Przez wiele lat sprawował funkcję kanclerza litewskiego, by pod koniec życia sięgnąć po najwyższe godności państwowe. Jego nominacja na urząd wojewody wileńskiego, a następnie hetmana wielkiego litewskiego stanowiła zarówno wyraz uznania dla jego zasług, jak i dowód jego wpływowej pozycji na dworze królewskim. Można go zaliczyć do grona najbardziej aktywnych parlamentarzystów czasów Stefana Batorego i Zygmunta III. Na podkreślenie zasługują jego zabiegi o zawarcie unii brzeskiej (1596 r.) i zaangażowanie w realizację jej postanowień. Sapieha wywarł olbrzymi wpływ na kształt polityki wschodniej Rzeczypospolitej. Jako jej kreator, ale również zręczny wykonawca, starał się doprowadzić do ścisłej unii polsko-moskiewskiej. Wieloletnie wojny z Moskwą, dzięki korzystnym rozstrzygnięciom podjętym w Deulinie (1618 r.), pozwoliły Rzeczypospolitej odzyskać Smoleńszczyznę, Siewierszczyznę i Czernihowszczyznę. Do tego sukcesu przyczynił się niewątpliwie Lew Sapieha. W schyłkowym okresie swej kariery politycznej objął funkcję głównodowodzącego w wojnie ze Szwecją o Inflanty (1625-1629). Pozostał aktywny politycznie do ostatnich dni życia.

Książka „Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego, wojewody wileńskiego” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 748 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Arkadiusz Czwołek - autor m.in.:
Problemy bezpieczeństwa Europy - okładka książki
Problemy bezpieczeństwa Europy i Azji. Seria:... Tomasz Ambroziak, Arkadiusz Czwołek, Szymon Gajewski, Magdalena Nowak-Paralusz (red.);
Procesy integracyjne i dezintegracyjne - okładka książki
Procesy integracyjne i dezintegracyjne na obszarze... Tomasz Ambroziak, Arkadiusz Czwołek, Szymon Gajewski, Magdalena Nowak-Paralusz;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Słownik kultury antycznej - okładka książki
Słownik kultury antycznej Ryszard Kulesza (red.)