pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Ilias Polski (1700-1710) - okładka książki
Ilias Polski (1700-1710) pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego,...
książka:

Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego, wojewody wileńskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 748 s.
EAN: 9788323129561
ISBN: 978-83-2312-956-1
Data: 2013-01-16
pozycja niedostępna

Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego, wojewody wileńskiego - Arkadiusz Czwołek - opis książki:

Lew Sapieha (1557-1633) to jeden z najwybitniejszych polityków i dyplomatów staropolskich. W ciągu jednego pokolenia stworzył potęgę swojego rodu i wprowadził Sapiehów do elit politycznych Wielkiego Księstwa Litewskiego. Był zręcznym graczem politycznym, przebiegłym dyplomatą, wytrawnym i doświadczonym znawcą spraw moskiewskich, a także cierpliwym mediatorem w konfliktach wewnętrznych. Ten znany regalista błyskawicznie zrobił karierę polityczną. Przez wiele lat sprawował funkcję kanclerza litewskiego, by pod koniec życia sięgnąć po najwyższe godności państwowe. Jego nominacja na urząd wojewody wileńskiego, a następnie hetmana wielkiego litewskiego stanowiła zarówno wyraz uznania dla jego zasług, jak i dowód jego wpływowej pozycji na dworze królewskim. Można go zaliczyć do grona najbardziej aktywnych parlamentarzystów czasów Stefana Batorego i Zygmunta III. Na podkreślenie zasługują jego zabiegi o zawarcie unii brzeskiej (1596 r.) i zaangażowanie w realizację jej postanowień. Sapieha wywarł olbrzymi wpływ na kształt polityki wschodniej Rzeczypospolitej. Jako jej kreator, ale również zręczny wykonawca, starał się doprowadzić do ścisłej unii polsko-moskiewskiej. Wieloletnie wojny z Moskwą, dzięki korzystnym rozstrzygnięciom podjętym w Deulinie (1618 r.), pozwoliły Rzeczypospolitej odzyskać Smoleńszczyznę, Siewierszczyznę i Czernihowszczyznę. Do tego sukcesu przyczynił się niewątpliwie Lew Sapieha. W schyłkowym okresie swej kariery politycznej objął funkcję głównodowodzącego w wojnie ze Szwecją o Inflanty (1625-1629). Pozostał aktywny politycznie do ostatnich dni życia.

Książka „Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego, wojewody wileńskiego” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 748 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Piórem i buławą. Działalność polityczna Lwa Sapiehy kanclerza litewskiego,..."
Arkadiusz Czwołek - autor m.in.:
Problemy bezpieczeństwa Europy - okładka książki
Problemy bezpieczeństwa Europy i Azji. Seria:... Tomasz Ambroziak, Arkadiusz Czwołek, Szymon Gajewski, Magdalena Nowak-Paralusz (red.);
Procesy integracyjne i dezintegracyjne - okładka książki
Procesy integracyjne i dezintegracyjne na obszarze... Tomasz Ambroziak, Arkadiusz Czwołek, Szymon Gajewski, Magdalena Nowak-Paralusz;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Słownik kultury antycznej - okładka książki
Słownik kultury antycznej Ryszard Kulesza (red.)
Generał Anders w latach 1892-1942 - okładka książki
Generał Anders w latach 1892-1942 Zbigniew S. Siemaszko
Henryk Sandomierski - okładka książki
Henryk Sandomierski Agnieszka Teterycz-Puzio