pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Patriotyzm i nacjonalizm. Ku jakiej tożsamości kulturowej?
Księgarnia »
Książki »
książka:

Patriotyzm i nacjonalizm. Ku jakiej tożsamości kulturowej?

autor:

Jerzy Nikitorowicz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 496 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788378501770
ISBN: 978-83-7850-177-0
Data: 2014-01-14
37.20  60.00  22.8 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Patriotyzm i nacjonalizm. Ku jakiej tożsamości kulturowej? - Jerzy Nikitorowicz - opis książki:

Konformizm przesądza o trwałości ładu społecznego, wartości, wzorów osobowych zachowujących porządek społeczny. Bunt jest reakcją zmierzającą do określenia nowych celów, jest usiłowaniem zmiany istniejącej struktury - tak we Wstępie Prof. Jerzy Nikitorowicz określa dwa podstawowe typy postaw społecznych, umożliwiających do osiągnięcia takiej a nie innej tożsamości zbiorowej. Obie postawy w społeczeństwie są niezbędne, by utrzymać konieczną równowagę, jednak współczesny nam chaos aksjologiczny prowadzi do wynaturzenia obydwu typów. Paradoksalnie nie bez przyczyny książka, omawiająca patriotyzm i nacjonalizm, zjawiska będące efektem (braku) dialogu kulturowego, powstała właśnie w Białymstoku, tyglu narodowościowym, kolebką dziedzictwa wielokulturowego. Miejsce, gdzie przez stulecia ścierały się i wzajemnie dopełniały dziedzictwa rozmaitych narodowości, ras czy religii, szczególnie żywo musiało zareagować na współczesne zaostrzenie postaw, kumulację emocji i politykę zaciśniętej pięści. Gdzie przebiega cienka granica między patriotą a nacjonalistą W którym momencie hasła narodowościowe nabierają wydźwięku szowinistycznego Kiedy bohater przeradza się w bandytę Dlaczego młodzi ludzie tak chętnie wybierają opcje skrajne Zgromadzeni w tomie autorzy w jednej kwestii pozostają zgodni: agresja i nienawiść to najczęściej zawoalowane formy strachu i dezorientacji.

Cel publikacji pozostaje więc dwojaki: 1. nakreślić problem, nazwać go i uświadomić; 2. wskazać możliwe środki przeciwdziałania polityce nienawiści, zaakcentować rolę edukacji, podkreślić możliwości, jakie daje dialog kulturowy i umiejętność otwarcia się na Innego. Cel ten osiągnięto z naddatkiem.

Opis książki: Jerzy Nikitorowicz kierując już prawie od dwudziestu lat Katedrą Edukacji Międzykulturowej w Uniwersytecie w Białymstoku stwierdza, że obecnie jednym z istotnych problemów palących jest zjawisko patriotyzmu i nacjonalizmu, które w efekcie ukierunkowuje rozwój tożsamości kulturowej człowieka. Jest to problem szczególnie istotny w kontekście zauważanych dylematów integracji europejskiej, przy tym zjawisko zmienne, dynamiczne o nieprzewidywalnych postawach przejawiających się w emocjach i zachowaniach.

W kontekście powyższego stwierdzenia autorzy w niniejszym tomie podejmują próbę zwrócenia uwagi i zachęcenia do refleksji nad problemem patriotyzmu i nacjonalizmu, dylematem związanym z pojmowaniem i realizowaniem obowiązku wobec Ojczyzny i w efekcie wielowymiarowym konstruowaniem tożsamości kulturowej, zróżnicowanej i odmiennie pojmowanej, jako nasze wyobrażenie o sobie i własnej kulturze...

Seria Palące Problemy Edukacji i Pedagogiki: 1. Fabryki dyplomów czy universitas (pis książki) 2. Sprawcy i/lub ofiary działań pozornych w edukacji szkolnej (opis książki) 3. Człowiek z niepełnosprawnością w rezerwacie przestrzeni publicznej (opis książki) 4. Patriotyzm i nacjonalizm (opis książki) Redaktorzy serii przyjęli słuszne założenie, że w odniesieniu do osób niepełnosprawnych palące problemy są zlokalizowane w obszarach ich społecznego funkcjonowania, a konkretnie - w barierach blokujących podejmowanie i pełnienie przez te osoby podstawowych ról życiowych. Ograniczenia te zostały określone mianem rezerwatu przestrzeni publicznej, co bardzo dobrze odzwierciedla złożoność i współwarunkowanie barier integracji osób z niepełnosprawnością. [...] Książka posiada charakter innowacyjny, wynikający z przyjętych założeń analizy krytycznej oraz perspektywy metodologicznej. Poszczególne rozdziały obejmują większość najtrudniejszych problemów osób niepełnosprawnych w społeczeństwie polskim, demaskują ich konteksty kulturowe i prawne oraz wskazują kierunki konstruowania strategii ukierunkowanych na integrację poprzez przygotowanie do jej wymogów zarówno samych niepełnosprawnych, jak i osób bez takich obciążeń.

Prof. dr hab. Maria Chodkowska

Książka „Patriotyzm i nacjonalizm. Ku jakiej tożsamości kulturowej?” - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls.

Książka posiada 496 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor

Opinie/recenzje:

Autor: Oficyna Wydawnicza Impuls; Ocena: 5 pkt.; Data: 2018-04-17
Patriotyzm i nacjonalizm to dwa pojęcia, skupiające się wokół problematyki ludzkiej tożsamości. Obie te postawy przedkładają cele ważne dla ojczyzny nad sprawy osobiste, dzięki czemu płynnie wkomponowują się w całokształt ludzkiego życia. Należąc do najistotniejszych problemów, ukierunkowują rozwój tożsamości kulturowej człowieka. Publikacja Oficyny Wydawniczej Impuls jest próbą określenia punktu ...
-------rozwiń-------
skomentuj opinię/recenzję [+]
Jerzy Nikitorowicz (red.) - autor m.in.:
Ku życiu wartościowemu. Tom 2. - okładka książki
Ku życiu wartościowemu. Tom 2. Koncepcje - praktyki Wioleta Danilewicz, Jerzy Nikitorowicz, Mirosław Sobecki (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Dlaczego warto kochać Polskę? - okładka książki
Dlaczego warto kochać Polskę? ks. Andrzej Zwoliński
Niemcy: naród i ciało - okładka książki
Niemcy: naród i ciało Katarzyna Jaśtal