pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Partie małe w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej w latach...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Partie małe w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1989-2016

autor:

Piotr Sula

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 218 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788376388991
ISBN: 978-83-7638-899-1
Data: 2018-04-24
22.88  30.00  7.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Partie małe w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1989-2016 - Piotr Sula - opis książki:

Partie polityczne we współczesnych demokracjach są niezmiennie instytucjami, których członkowie biorą udział w rywalizacji o władzę oraz jej sprawowanie. Ta konstatacja nie wywołuje kontrowersji, które mogłyby towarzyszyć opinii, że partie polityczne odpowiadają wciąż za artykulację interesów grupowych.

Empiryczne potwierdzenia tego stanu rzeczy są obecne w naukach społecznych od kilkudziesięciu lat. Pojawiły się pod wpływem obserwacji procesu nazwanego odmrażaniem systemów partyjnych i jednoczesnemu zwróceniu się społeczeństw zachodnioeuropejskich ku wartościom pozamaterialnym, których doświadczanie było możliwe bez udziału partii politycznych.

Zaufanie do partii politycznych, ale również do mechanizmów demokratycznych, ciągle spada, mimo, a może właśnie z uwagi na fakt, że opinia publiczna ma obecnie dostęp do informacji niegdyś skrzętnie przez polityków strzeżonych. Transparentność wzrasta, ale wydaje się, że jedynym tego skutkiem jest frustracja obywateli wynikająca z działań lub zaniechań polityków. Ten stan napięcia między obywatelami a partiami politycznymi nie wynika tylko z błędów polityków, których
trudno jest rozliczyć ze składanych obietnic, ale również z postaw samych obywateli. Można bowiem dostrzec pewien paradoks, polegający na tym, że wyborcy oczekują, iż partie będą konsekwentnie realizowały swoje programy. Problem polega na tym, że nawet jeśli partie to robią, ci sami wyborcy zmieniają swe oczekiwania.

Powyższe myśli, mające bardzo ogólny charakter, są na tyle uniwersalne, że odnoszą się w znacznej mierze również do Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak państwa tego regionu mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie autorytaryzmu w wersji nieznanej w Europie Zachodniej. Jest to brzemię, które ma swe długofalowe konsekwencje.

Książka „Partie małe w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1989-2016” - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka.

Książka posiada 218 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Partie małe w wybranych państwach Europy Środkowo-Wschodniej w latach..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Początki państw. Gruzja - okładka książki
Początki państw. Gruzja Jerzy Rohoziński
Produkty podobne:
Europeizacja partii politycznych - okładka książki
Europeizacja partii politycznych i grup interesu... Agnieszka K. Cianciara, Adam Burakowski, Paweł Olszewski, Jakub Wódka
Pomiędzy demokracją a autorytaryzmem. - okładka książki
Pomiędzy demokracją a autorytaryzmem. Dylematy... Grzegorz Haber, Olga Krayjewska, Bożena Wroniszewska (red.)