pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Osoba nową zasadą. Seria: Monografie i studia z filozofii realistycznej
książka:

Osoba nową zasadą. Seria: Monografie i studia z filozofii realistycznej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 350 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 978836014497801
ISBN: 978-83-60144-97-8-01
Data: 2017-03-07
40.04  52.00  11.96 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Osoba nową zasadą. Seria: Monografie i studia z filozofii realistycznej - Vittorio Possenti - opis książki:

Nowa książka znanego w Polsce włoskiego filozofa Vittorio Possentiego nosi w oryginale tytuł Il nuovo principio persona, zaś w języku polskim: Osoba nową zasadą. Tytuł ten wyraża głębokie przekonanie Autora, że należy podjąć na nowo refleksję nad człowiekiem, jego odmiennością i wyjątkowością na tle całej przyrody, chodzi o ukazanie miejsca człowieka w świecie i przywrócenie prawdy o specyfice ludzkiej osoby. Książka składa się z trzech części oraz epilogu. W części I Autor ukazuje status bytowy osoby w metafizyce, jego podstawowe wyznaczniki i przejawy oraz proces dekonstrukcji metafizycznego rozumienia osoby w filozofii nowożytnej i współczesnej, prowadzący ostatecznie do zjawiska określanego mianem „nihilizmu antropologicznego”. Wskazuje konsekwencje współczesnego materializmu i naturalizmu dla rozumienia człowieka jako osoby. Część II dotyczy dyskusji bioetycznych sprowokowanych rozwojem współczesnej techniki, umożliwiającej ingerencje w naturalne procesy zachodzące w ludzkim organizmie i podjęte przez biotechnologię próby transformacji natury człowieka. Część III opisuje problemy związane ze społecznym wymiarem bytowania człowieka, jak: pokój i wojna, globalizacja polityczna i suwerenność, demokracja i świeckość a religia, przyszłość idei praw człowieka itp. We wszystkich częściach, a także w epilogu Autor wydobywa osobę jako zasadę, proponując kryterium antropologiczne dla oceny występujących w filozofii i w kulturze prądów i zjawisk. Książka jest ważnym głosem w dyskusji, jaka się toczy we współczesnej filozofii i kulturze, zdominowanej przez naturalizm i materializm. Autor proponuje głęboki namysł nad problematyką osoby ludzkiej, podjęty z perspektywy metafizyki i antropologii filozoficznej. Ta perspektywa pozwoli uniknąć błędu w rozumieniu człowieka i jego skutków w poszczególnych dziedzinach kultury: w nauce, w etyce, polityce i ekonomii, sztuce i technice. Postawa nihilizmu antropologicznego, stanowiąc konsekwencję błędnej koncepcji człowieka, zagraża nie tylko egzystencji pojedynczego człowieka, ale i całych społeczności ludzkich, dehumanizując całą kulturę. Autor pyta czy oprócz postępu technicznego nie powinien zachodzić również postęp w mądrości i o taki postęp apeluje, on bowiem pozwoli uchronić człowieka przez zgubnymi skutkami manipulacji technicznych i genetycznych.

Książka „Osoba nową zasadą. Seria: Monografie i studia z filozofii realistycznej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu.

Książka posiada 350 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Osoba nową zasadą. Seria: Monografie i studia z filozofii realistycznej"
Vittorio Possenti - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Błąd antropologiczny. Seria: Zadania - okładka książki
Błąd antropologiczny. Seria: Zadania współczesnej... Andrzej Maryniarczyk SDB, Katarzyna Stępień (red.)
Panorama współczesnej filozofii. - okładka książki
Panorama współczesnej filozofii. Seria: Biblioteka... Jacek Hołówka, Bogdan Dziobkowski (red.)
Dysputa o prawdzie - okładka książki
Dysputa o prawdzie św. Tomasz z Akwinu
Czym jest sztuka - okładka książki
Czym jest sztuka Arthur C. Danto
Produkty podobne:
Osoba i realizm w filozofii. Seria: - okładka książki
Osoba i realizm w filozofii. Seria: Zadania współczesnej... Andrzej Maryniarczyk SDB, Katarzyna Stępień (red.)
Nauka w kontekście wzorców kultury - okładka książki
Nauka w kontekście wzorców kultury Bożena Płonka-Syroka, Agnieszka Kaźmierczak (red.)