pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Obszary funkcjonalne miast wojewódzkich w Polsce. Przestrzeń współpracy i konkurencji samorządów terytorialnych

Autor książki:

Katarzyna Kuć-Czajkowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 528 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788322791998
ISBN: 978-83-2279-199-8
Data: 2019-06-05
46.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Jest to pierwsza tak obszerna diagnoza stanu i rysujących się tendencji w zarządzaniu miejskimi obszarami funkcjonalnymi. Autorka, konstruując własne podejście badawcze, przedstawiła złożoność kwestii współpracy samorządów lokalnych w obszarach zurbanizowanych. Należy podkreślić ambitne, multidyscyplinarne podejście do problematyki, ale także rozległy zakres przestrzenny pracy, obejmujący obszary funkcjonalne wszystkich miast wojewódzkich. Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany prawne oraz zjawiska i procesy obejmujące kilka ostatnich lat, w tym wybory samorządowe i zmiany kadencyjne. Dzięki podjętym pogłębionym badaniom ankietowym rzuca zdecydowanie więcej światła na uwarunkowania współpracy oraz jej mechanizmy związane z procesem podejmowania decyzji, a także zintegrowanym działaniem lokalnych liderów politycznych (prezydentów, burmistrzów i wójtów).

Monografia stanowi rzetelne opracowanie naukowe, odnosi się do kluczowych, szczególnie z punktu widzenia działalności jednostek samorządu, problemów zarządzania terytorialnego w skali ponadgminnej, co istotne, w sposób kompleksowy i aktualny. Opis i ocena stanu zarządzania miejskimi obszarami funkcjonalnymi będzie ważnym punktem odniesienia, zarówno dla traktujących te obszary jako regiony badania, jak i regiony działania. Wiele trafnych wniosków świadczy o własnej inwencji, dogłębnym rozeznaniu problematyki badawczej, jak też umiejętności formułowania przez autorkę, nierzadko śmiałych, tez. W warstwie poznawczej monografia wnosi nowe wątki do dyskusji naukowej o funkcjonowaniu i instytucjonalizacji miejskich obszarów funkcjonalnych jako podmiotów prowadzenia polityki rozwoju, zarządzania, do tej pory nieobjętej tak szczegółowymi badaniami.

Z recenzji prof. dr. hab. Tomasza Kaczmarka

Książka "Obszary funkcjonalne miast wojewódzkich w Polsce. Przestrzeń współpracy i konkurencji samorządów terytorialnych" - Katarzyna Kuć-Czajkowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej. Książka posiada 528 stron i została wydana w 2019 r. Cena 46.33 zł. Zapraszamy na zakupy!