pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nowy porządek wolności. Etyka społeczna Jana Pawła II - wizja dla zjednoczonej Europy

Autor książki:

Christoph Bohr, Stephan G. Raabe

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 264 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788361033035
ISBN: 978-83-61033-03-5
Data: 2007-11-27
4.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

niniejszym zbiorze polscy i niemieccy naukowcy (socjologowie, teolodzy) oraz politycy – co pozwala na prawdziwą konfrontację różnorodnych ujęć tytułowego zagadnienia – koncentrują się na myśli Karola Wojtyły, jak również na zasadach relacji społecznych, które głosił jako papież. Autorzy rozpraw poruszają fundamentalne kwestie z zakresu antropologii i etyki społecznej, tyczące przekonań i wartości, które określają europejską wizję człowieka i inspirowany nią porządek społeczny. Nie uciekają przy tym od zagadnień gospodarczych i politycznych. Poruszają zatem także sprawy, które bezpośrednio wiążą się z wydarzeniami pokojowego przełomu w 1989 roku; z nadzieją na dalsze kształtowanie rozpoczętego w tym czasie procesu transformacji odwołują się do rozważań jednego z głównych inspiratorów tych zmian – Jana Pawła II. W opublikowanych tu tekstach nakreślone zostały także wyzwania, jakie niesie ze sobą globalizacja, przy uwzględnieniu również trudnej relacji między kulturą chrześcijaństwa a kulturą islamu. Publikacja została wydana we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

Książka "Nowy porządek wolności. Etyka społeczna Jana Pawła II - wizja dla zjednoczonej Europy" - Christoph Bohr, Stephan G. Raabe (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Societas Vistulana. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2007 r. Cena 4.11 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

Przedmowa (Christoph Böhr, Stephan Raabe) ● Kościół chce przede wszystkim służyć (Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski) ● List Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do organizatorów i uczestników konferencji ● List wystosowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP do organizatorów i uczestników konferencji ● Część I: Człowiek i społeczeństwo: podstawowe zagadnienia antropologii i etyki ● Nadać kształt życiu chrześcijańskiemu. Siła oddziaływania i różnorodne aspekty chrześcijańskiej nauki społecznej w nawiązaniu do myśli Jana Pawła II (Stephan Raabe) ● Antropologia miłosierdzia. Obraz człowieka jako punkt wyjścia do rozumienia nauki społecznej Jana Pawła II (Jan Andrzej Kłoczowski) ● Wolność i prawda. Spór o wartości podstawowe etyki politycznej (Lothar Roos) ● Chrześcijaństwo a rozum polityczny. O koncepcji społeczeństwa opartej na wizji człowieka (Christoph Böhr) ● Część II: Ekonomia i polityka w zjednoczonej Europie: kryteria sprawiedliwego porządku ● Wyzwania dla wolnego i sprawiedliwego porządku gospodarczego i społecznego – od Laborem exercens poprzez Centisimus annus do zagadnień współczesnych (Anton Rauscher) ● Demokracja i państwo sekularne. Dalszy rozwój chrześcijańskiej nauki społecznej w obszarze polityki za pontyfikatu Jana Pawła II (Piotr Nowina-Konopka) ● Rola chrześcijaństwa oraz znaczenie narodu i obywatela w Unii Europejskiej (Heinrich Oberreuter) ● Część III: Pokojowa rewolucja 1989 roku i transformacja społeczna Uniwersalne znaczenie roku 1989 i rola Jana Pawła II (Leon Kieres) ● Misja świeckich. Procesy transformacji w krajach postkomunistycznych z perspektywy chrześcijańskiej nauki społecznej (Manfred Spiker) ● Chrześcijańska etyka społeczna w Polsce w kontekście zmiany systemowej. Inspiracje Jana Pawła II (wybrane zagadnienia) (Aniela Dylus) ● Rok 1989. Relektura po osiemnastu latach (Piotr Mazurkiewicz) ● Część IV: Perspektywa globalna: pytania i odpowiedzi ● Islam i chrześcijaństwo – religie jako siły społeczne. Szanse i problemy (Bassam Tibi) ● Odpowiedzialność chrześcijanina dzisiaj – wyzwania stojące przed polityką chrześcijańsko-demokratyczną w epoce globalizacji (Josef Thesing) ● Chrześcijaństwo wobec stosunków międzyludzkich i międzynarodowych) (Jan Grossfeld) ● Część V: Chrześcijańska etyka społeczna a praktyka polityczna ● Nauka, polityka naukowa i ludzie nauki w życiu Karola Wojtyły (przyczynek do biografii naukowej profesora i papieża) (Helmut Juros) ● Po co politykowi społeczna nauka Kościoła? (Jan Rokita) ● Filozoficzna antropologia Wojtyły jako program etyczny (Christoph Böhr) ● Noty o autorach ● Wykaz encyklik Jana Pawła II przywołanych w niniejszej publikacji