pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność w województwie łomżyńskim (1980-1981). Legalnie i zgodnie z prawem

Autor książki:

Krzysztof Sychowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 334 s.
EAN: 9788382290363
ISBN: 978-83-8229-036-3
Data: 2021-01-19
30.11 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Publikacja, będąca pierwszą częścią historii NSZZ Solidarność i oporu społecznego w województwie łomżyńskim, jest podsumowaniem dotychczasowej wiedzy na ten temat. Nie wyczerpuje jednak zagadnienia i nie odpowiada na wszystkie pytania, gdyż nie to było jej celem. Przedstawia realistyczny obraz tamtych lat, kiedy mieszkańcy młodego jeszcze województwa, bardzo zróżnicowanego pod względem społecznym, historycznym oraz gospodarczym, zetknęli się z nowym ruchem społecznym.

Pozostając na uboczu zachodzących wydarzeń, na początku lat osiemdziesiątych po raz pierwszy na tak szeroką skalę pod rządami komunistycznymi uczyli się znaczenia słowa „demokracja”. Na fali ruchu „Solidarności” przekonali się o słabości systemu, który kontrolował całe ich życie, a przy okazji także niestety o jego niewydolności. Rozwój sytuacji pokazał też różnice pomiędzy poszczególnymi częściami województwa, przejawiające się przede wszystkim w braku silnych, jednolitych struktur regionalnych. Ograniczając się celowo do czasu legalnej działalności związku (sierpień 1980 r. – 13 grudnia 1981 r.), praca stanowi też faktycznie wstęp do kolejnej publikacji, dotyczącej wydarzeń zachodzących w województwie łomżyńskim w okresie tragicznych lat stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. stał się naturalną granicą oddzielającą „legalną”, a właściwie akceptowaną częściowo przez władze komunistyczne działalność „Solidarności” w całym kraju, od pacyfikacji niezależnego ruchu związkowego w następnych latach. Mam nadzieję, że książka dostarczy czytelnikom przynajmniej kilku nieznanych dotąd informacji oraz zainspiruje dalsze badania.

Książka "Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność w województwie łomżyńskim (1980-1981). Legalnie i zgodnie z prawem" - Krzysztof Sychowicz - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 334 stron i została wydana w 2020 r. Cena 30.11 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.