pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wojewodowie białostoccy 1919-1944

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2019
Ilość stron: 176 s.
Wymiar: 200x270 mm
EAN: 9788380986893
ISBN: 978-83-8098-689-3
Data: 2019-09-05
30.89 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDFIndeks osobowy - PDF

Opis książki:

Utworzenie województwa białostockiego w sierpniu 1919 r. było kolejnym krokiem na drodze do włączenia tych ziem w struktury odradzającego się państwa polskiego. Województwo składało się z kilku regionów, różniących się pod względem historycznym, narodowościowym, wyznaniowym i językowym. Mieszkająca w nich ludność nie zawsze miała pozytywny stosunek do odrodzonego państwa polskiego. Północne granice województwa były jednocześnie granicami państwa, województwo białostockie sąsiadowało więc z nieprzyjaznymi Polsce Litwą i Niemcami. Gospodarka stała tu na niskim poziomie i opierała się głównie na produkcji rolnej. Przemysł, skupiony właściwie tylko w Białymstoku i okolicznych miejscowościach, był podatny na kryzysy i mimo odbudowania zakładów po zniszczeniach z okresu I wojny światowej nie wrócił do dawnej świetności.

Wojewoda miał szerokie uprawnienia; to głównie w jego rękach leżała sprawa bezpieczeństwa i skuteczności działania aparatu administracyjnego państwa. Decydował nie tylko o kadrach bezpośrednio mu podległych, ale poprzez starostów mógł wpływać na funkcjonowanie poszczególnych gmin. Dysponował również nieformalną drogą załatwiania różnych spraw jako osoba bliska obozowi władzy, co stało się szczególnie widoczne w okresie rządów sanacji.

W niniejszej publikacji zbiorowej przedstawiono sylwetki osób, które kierowały województwem białostockim w okresie II Rzeczypospolitej. Autorzy starali się dotrzeć do informacji o ich pochodzeniu społecznym, wykształceniu, doświadczeniu i innych czynnikach istotnych na stanowisku wojewody. Dążyli również do skrótowego chociażby przedstawienia podstawowych obszarów działalności poszczególnych wojewodów z okresu ich pracy w Białymstoku, a także opisali ich dalsze losy.

Książka "Wojewodowie białostoccy 1919-1944" - Krzysztof Sychowicz, Jarosław Wasilewski (red.) - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 176 stron i została wydana w 2019 r. Cena 30.89 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.