pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Niemcoznawstwo 27. Republika Federalna Niemiec - polityka i społeczeństwo
książka:

Niemcoznawstwo 27. Republika Federalna Niemiec - polityka i społeczeństwo

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 168 s.
EAN: 977208425290395
ISSN: 2084252X
Data: 2019-11-08
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Niemcoznawstwo 27. Republika Federalna Niemiec - polityka i społeczeństwo - opis książki:

Rok 2019 rozpoczyna obchody okrągłego jubileuszu wydarzeń już na stałe wpisanych w zbiorową pamięć naszego zachodniego sąsiada: pokojowej rewolucji i zburzenia muru berlińskiego z listopada 1989 r. oraz unifikacji kraju 3 października 1990 r. W zamierzeniach władz federalnych mają one przebiegać pod znakiem dialogu, szczególnie w wymiarze niemiecko-niemieckim. Mimo że zjednoczone Niemcy widnieją na mapie Europy blisko trzy dekady, to osiąganie wewnętrznej spójności wciąż wymaga przełamywania narosłych przez dziesięciolecia uprzedzeń. Sondaże dowodzą bowiem, że mieszkańców z nowych i starych landów nadal dzieli niewidzialny mur.

Wśród kluczowych zdarzeń i procesów kształtujących współczesną Republikę Federalną Niemiec wymienić należy walkę kobiet o należne im miejsce w życiu politycznym kraju. W gronie protagonistek na tym polu znalazła się chadecka polityk Aenne Brauksiepe. Natomiast rewolta studencka sprzed półwiecza (w istocie był to protest przeciwko zastanemu porządkowi społecznemu) gruntownie przeobraziła Niemcy Zachodnie. Do tych spraw nawiązują zawarte w tomie prace. Kolejne artykuły dotyczą zagadnień systemu partyjnego - permanentnego stresu wyborczego, w którym znajdują się niemieckie partie polityczne oraz powstałej w 2013 r. partii Alternatywy dla Niemiec, obecnie jednego z najbardziej liczących się ugrupowań parlamentarnych. Do relacji polsko-niemieckich nawiązuje tekst poświęcony obszarom współpracy województwa dolnośląskiego z partnerską Saksonią.

Część artykułową zgodnie z tradycją dopełniają działy recenzyjny oraz kroniki i sprawozdań.

Książka „Niemcoznawstwo 27. Republika Federalna Niemiec - polityka i społeczeństwo” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Książka posiada 168 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Niemcoznawstwo 27. Republika Federalna Niemiec - polityka i społeczeństwo"