pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Dialog europejski Zachód-Wschód. Kultura-Polityka-Społeczeństwo
Tytuł książki:

Dialog europejski Zachód-Wschód. Kultura-Polityka-Społeczeństwo

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Oprawa: miękka
Ilość stron: 378 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788374418263
ISBN: 978-83-7441-826-3
Data: 2006-07-12
35.19 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Dialog europejski Zachód-Wschód. Kultura-Polityka-Społeczeństwo - opis książki:

W warunkach współczesnych przemian cywilizacyjnych Europy, z jednej strony zorientowanych na unifikację fundamentalnych wartości społeczno-politycznych, z drugiej zaś, jednocześnie eksponujących potrzebę pielęgnowania dziedzictwa przyszłości, co ma na celu urzeczywistnianie idei "jedności poprzez różnorodność" wyjątkowe zjawisko i wartość polityczną stanowi dziedzictwo przeszłości słowiańskiej 1. Jest ono współcześnie postrzegane dychotomicznie, z jednej strony przypomina się w kontekście historycznym istnienie wspólnoty kulturowej narodów słowiańskich, wskazuje się na jej cechy charakterystyczne, drogi i meandry rozwoju i przemian, z drugiej zaś, pomija się - swoiście zapomina się - o współczesnym jej rezonansie społeczno-politycznym, istotnym z punktu widzenia kształtowania się nowego ładu europejskiego.

Celem niniejszego studium jest zaprezentowanie przewartościowującego, systemowego oglądu dziedzictwa przeszłości słowiańskiej na tle specyfiki cywilizacji europejskiej. Hipotezą badawczą w poznaniu jest twierdzenie, że dziedzictwo przeszłości słowiańskiej ma silne odbicie w teraźniejszości; wyraźnie odbija się ono w kulturze politycznej narodów słowiańskich, a w tym Polaków; silnie wyraża się to w sferze zachowań, postaw, wartości; przy czym narody te zarówno dają, z jednej strony, wyraz otwartości na wartości cywilizacji zachodnioeuropejskich, z drugiej zaś, wyrażają tendencje izolacyjne i generujące potrzebę eksponowania swej odrębności.

fragment rozdziału Andrzeja Chodubskiego "Dziedzictwo przeszłości słowiańskiej a cywilizacja zachodnia"

Książka "Dialog europejski Zachód-Wschód. Kultura-Polityka-Społeczeństwo" - Jerzy Kmieciński, Alicja Stępień-Kuczyńska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Cena 35.19 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]