pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Nauczyciel badacz. Naukowiec, dydaktyk i refleksyjny praktyk
Tytuł książki:

Nauczyciel badacz. Naukowiec, dydaktyk i refleksyjny praktyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libron
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 230x160 mm
EAN: 9788366269392
ISBN: 978-83-6626-939-2
Data: 2020-10-08
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Nauczyciel badacz. Naukowiec, dydaktyk i refleksyjny praktyk - opis książki:

Prowadzenie badań przez nauczyciela ma wymiar edukacyjny, przekładający się na planowanie działań dydaktycznych, ich diagnozę i ocenę przebiegu w odniesieniu do potrzeb konkretnego ucznia lub grupy uczniów. Ponadto umożliwia nauczycielowi rozumienie procesów edukacyjnych i relacji przebiegających w klasie i w szkole oraz w otoczeniu społecznym. Nauczyciel jako badacz opracowuje koncepcję badania, jest jego uczestnikiem, przechodzi przez kolejne etapy, wyciąga wnioski i gromadzi dane do dalszych działań.
Już we wstępie pracy Autorzy podkreślają, że: Prawdziwy nauczyciel był, jest i będzie zawsze badaczem, bo dociekliwość i dążenie do doskonałości wpisane są w jego zawód i powołanie. Tym samym tematycznie wpisują się w aktualny dyskurs dotyczący roli zawodowej współczesnego nauczyciela, lokowanej między transmisją wiedzy a uczeniem samodzielności intelektualnej i egzystencjalnej, zmierzającej w kierunku poszukiwania i tworzenia wiedzy, kreowania postawy dialogu, empatii, negocjacji i podmiotowego traktowania zarówno ucznia, jak i nauczyciela.
prof. dr hab. Jolanta Szempruch
Traktując tendencje edukacyjne jako prawidłowości zarysowujące się w rozwoju idei związanych z kształceniem i wychowaniem, Autorzy konfrontują edukację z wyzwaniami współczesności oraz określają jej zadania i kierunki badań. Zwracają uwagę na znaczenie nowoczesnych technologii w nauczaniu, wyznaczających inną niż w podejściu tradycyjnym rolę ucznia i nauczyciela, który winien dostosować się do nowej rzeczywistości w procesie edukacyjnym. Ważne jest, co podkreślają Autorzy, aby wśród wyzwań badawczych w zakresie edukacji wysoką rangę nadać takim zagadnieniom i zjawiskom jak: neurodydaktyka, edukacja dla zrównoważonego rozwoju oraz rozwój szkoły jako organizacji uczącej się.
dr hab. Teresa Zubrzycka-Maciąg, prof. UMCS

Książka "Nauczyciel badacz. Naukowiec, dydaktyk i refleksyjny praktyk" - Katarzyna Potyrała, Karolina Czerwiec, Emanuel Studnicki - oprawa miękka - Wydawnictwo Libron. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]