pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Mniejszości wyznaniowe w Polsce. Prawo wewnętrzne (statutowe)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Sejmowe
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 1096 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788376663197
ISBN: 978-83-7666-319-7
Data: 2015-04-24
32.34 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 21 dni

Opis książki:

Na wyznaniowe prawo statutowe mniejszości religijnych składają się podstawowe oraz główne przepisy i normy wewnętrzne, którymi mają się kierować zarejestrowane w Polsce nierzymskokatolickie związki wyznaniowe. Wyznaniowe prawo statutowe to zespół wewnętrznych norm i przepisów konfesyjnych oraz organizacyjnych, dobrowolnie ustanowionych lub uznanych za obowiązujące przez właściwe władze i organy konkretnej społeczności tworzącej daną mniejszość religijną. Żaden jednak statut wewnętrzny nie może być sprzeczny z obowiązującym w naszym państwie prawem konstytucyjnym czy karnym.

Mniejszości religijne w Polsce to prawdopodobnie około 3% naszych obywateli (nie licząc rezydentów), którzy dobrowolnie mogą podawać swoją przynależność wyznaniową. W Polsce nie ma natomiast prawnego obowiązku składania przez wiernych oświadczeń w tej sprawie. Oficjalnie uznanych organizacji o charakterze religijnym jest w Polsce obecnie około 170 i każda z nich kieruje się swoim prawem wewnętrznym. Teksty statutów tych związków mniejszości religijnych zawarte są w prezentowanej książce.

Prof. Ze. Dr hab. Wiktor Wysoczański z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w swojej recenzji podkreślił, że dopiero niniejsza publikacja zawiera - po raz pierwszy w Polsce - kompletny zbiór statutów wszystkich nierzymskokatolickich związków wyznaniowych ujętych w aktualnym rejestrze Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Według Recenzenta lektura tekstów zawartych w książce daje możliwość wyrobienia sobie pełnego poglądu, a mianowicie jak w naszym państwie zostały zakreślone prawne granice wolności sumienia, wyznania i religii i jak ważne jest to zagadnienie dla prawidłowego funkcjonowania naszego demokratycznego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.

Książka "Mniejszości wyznaniowe w Polsce. Prawo wewnętrzne (statutowe)" - Ryszard Brożyniak, Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Sejmowe. Książka posiada 1096 stron i została wydana w 2014 r. Cena 32.34 zł. Zapraszamy na zakupy!