pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Polska Jagiellonów
Polska Jagiellonów 32.55 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Mężowie stanu, awanturnicy czy zdrajcy?. Dzieje rodu Zborowskich w...
książka:

Mężowie stanu, awanturnicy czy zdrajcy?. Dzieje rodu Zborowskich w XVI wieku

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 780 s.
EAN: 9788328600140
ISBN: 978-83-2860-014-0
Data: 2018-04-11
Cena wydawcy: 90.00 złpozycja niedostępna

Mężowie stanu, awanturnicy czy zdrajcy?. Dzieje rodu Zborowskich w XVI wieku - Ewa Dubas-Urwanowicz - opis książki:

Ewa Dubas-Urwanowicz - absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, przez lata związana z Uniwersytetem w Białymstoku. Profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych. Autorka takich między innymi książek, jak: O nowy kształt Rzeczypospolitej. Kryzys polityczny w państwie w latach 1576-1586, Wydawnictwo Di G, Warszawa 2013; Koronne zjazdy szlacheckie w dwóch pierwszych bezkrólewiach po śmierci Zygmunta Augusta, Wydawnictwo Uw B, Białystok 1997. Współorganizatorka i redaktorka tomów pokonferencyjnych (obok Jerzego Urwanowicza) cyklu konferencji poświęconych dziejom możnowładztwa - magnaterii Rzeczypospolitej w XVI-XVIII: Władza i prestiż. Magnateria Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku, Wydawnictwo Uw B, Białystok 2003; Patron i dwór. Magnateria Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku, Wydawnictwo Di G, Warszawa 2006; Fundator i mecenas. Magnateria Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku, Wydawnictwo Trans Humana, Białystok 2011; Wobec króla i Rzeczypospolitej. Magnateria w XVI-XVIII wieku, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2012. W przygotowaniu tom pt. Honestat et turpitudo. Magnateria Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku.

Autorka skupia swoje zainteresowania badawcze na XVI-XVII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem problemów prawnoustrojowych państwa, funkcjonowania elit politycznych, przemian społeczno-politycznych i kulturowych w obrębie stanu szlacheckiego.

Książka jest monografią rodu możnowładczego, najliczniejszego i najbardziej barwnego w dziejach Rzeczypospolitej XVI wieku. Proces budowy pozycji w państwie ściśle wiązał się z przemianami ustrojowymi i kryzysami w okresie panowania dwóch ostatnich Jagiellonów i trzech kolejnych władców elekcyjnych. Budowa wielkości i prestiżu rodu Zborowskich i jego upadek w końcu XVI wieku ujawniają nie tylko możliwości osiągnięcia potęgi rodu i kruchość jej trwania, ale także meandry funkcjonowania państwa w wypadku braku rodzimej dynastii panującej. Cechy charakterologiczne przedstawicieli rodu (awanturniczość, bezkompromisowość) sprawiają, iż losy domu Zborowskich, a szczególnie tragiczne losy jednego z braci, Samuela, na trwałe weszły do historiografii i literatury polskiej

Książka „Mężowie stanu, awanturnicy czy zdrajcy?. Dzieje rodu Zborowskich w XVI wieku” - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG.

Książka posiada 780 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Mężowie stanu, awanturnicy czy zdrajcy?. Dzieje rodu Zborowskich w..."
Ewa Dubas-Urwanowicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ilias Polski (1700-1710) - okładka książki
Ilias Polski (1700-1710) Janusz A. Wisniowiecki
Poczet Wielkich Mistrzów Krzyżackich - okładka książki
Poczet Wielkich Mistrzów Krzyżackich w Malborku... Norbert Delestowicz, Wojciech Lorek, Robert T. Tomczak
Smoleńsk 1632-1634 - okładka książki
Smoleńsk 1632-1634 Dariusz Kupisz