pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Polska Wielka księga historii
Polska Wielka księga historii 112.11 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Kopalnie węgla kamiennego w Polsce
Kopalnie węgla kamiennego w Polsce 48.45 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Meandry kultury politycznej w Polsce od średniowiecza do II wojny...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Meandry kultury politycznej w Polsce od średniowiecza do II wojny światowej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 572 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788378650539
ISBN: 978-83-7865-053-9
Data: 2013-06-03
Cena wydawcy: 63.00 złpozycja niedostępna

Meandry kultury politycznej w Polsce od średniowiecza do II wojny światowej - Grzegorz Piwnicki - opis książki:

Książka pt. Meandry kultury politycznej od średniowiecza do II wojny światowej jest ciekawą syntezą historii polskiej kultury politycznej. Autor poprzez średniowiecze, gdzie wyodrębnił okresy monarchii patrymonialnej i stanowej, ukazał przemiany polityczne i kulturowe, składające się na tworzenie, scalanie i ugruntowanie polskiej państwowości. Na tle państw europejskich Polska była monolitem od XIV wieku i nie odstawała cywilizacyjnie od innych państw kontynentu. Następnie w pracy scharakteryzowano czasy I Rzeczypospolitej wyodrębniając dwa okresy: 1. Demokracji szlacheckiej, która do historii przeszła, przynajmniej w XVI wieku, jako Złoty Wiek", a trwała do 1652 r.; 2. Oligarchii magnackiej zapoczątkowanej aktem liberum veto w 1652 r. przez posła Władysława Sicińskiego. Czasy te naznaczone są anarchią, sobiepaństwem, zanikiem obywatelskiej kultury politycznej, warcholstwem magnatów i szlachty. Wynikiem tego były rozbiory i upadek państwa w 1795 r. Dalej przedstawiono czasy niewoli w trzech częściach podzielonej Polski: zaborze rosyjskim, austriackim i pruskim przez pryzmat państw" powstających w różnych konfiguracjach ładu międzynarodowego. Kolejna część prezentuje wyłanianie się Polski z chaosu po I wojnie i tworzenie oraz funkcjonowanie II Rzeczypospolitej. Wyeksponowano wielkie sukcesy, ale pokazano też sprawy natury wstydliwej z oglądu kultury politycznej oraz kwestie nierozwiązane, które przyciemniają blask państwa i jego elit. Całość wykładu prezentowana jest od X do XX wieku poprzez: 1. Model przywództwa politycznego; 2. Funkcjonowanie społeczeństwa; 3. Organizację państwa; 4. Relacje w stosunkach międzynarodowych; 5. Zwyczaje i obyczaje. W pracy możemy znaleźć wiele przyczynków, ciekawostek, a nicią przewodnią jest stan polskiej kultury politycznej w poszczególnych epokach. Wszystko razem tworzy ponadczasowy polski charakter narodowy. Każdy z 20 podrozdziałów oraz wstęp książki opatrzony został stosownym mottem, pro memoria.

Książka „Meandry kultury politycznej w Polsce od średniowiecza do II wojny światowej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka posiada 572 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Meandry kultury politycznej w Polsce od średniowiecza do II wojny..."
Grzegorz Piwnicki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Harcerstwo Polskie. Seria: Przywrócić - okładka książki
Harcerstwo Polskie. Seria: Przywrócić Pamięć Stanisław Sedlaczek, Lech R. Grabowski