pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. Zarys dziejów instytucji...
Książki »
Tytuł książki:

Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. Zarys dziejów instytucji i służb w latach 1764-1990. Seria: Zarządzanie bezpieczeństwem

Autor książki:

Andrzej Misiuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Difin
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 263 s.
Wymiar: 155x230 mm
EAN: 9788379305261
ISBN: 978-83-7930-526-1
Data: 2014-12-27
40.60  45.00  4.4 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
W prezentowanej książce autor przedstawił na tle wydarzeń politycznych i społeczno-ekonomicznych dzieje ustrojowe instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w okresie od połowy XVIII wieku do 1989 r.

Swoją narrację rozpoczął od momentu próby tworzenia w Polsce zrębów nowoczesnego państwa w II połowie XVIII w. na podstawie doświadczeń oraz idei Oświecenia. To wówczas po raz pierwszy udało się uruchomić administrację rządową na poziomie centralnym, włącznie z resortem spraw wewnętrznych, zarządzającym problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Okres ponad stuletniej niewoli to czas implementacji rozwiązań ustrojowych z państw zaborczych. Dość często instytucje bezpieczeństwa tych państw prowadziły działalność antypolską. Z kolei krótki, dwudziestoletni okres niepodległości w okresie międzywojnia to czas tworzenia w trudnych warunkach instytucji i formacji zajmujących się ochroną bezpieczeństwa państwa i obywateli, które uzyskały akceptację społeczną oraz dużą wiarygodność na arenie międzynarodowej.

Ten potencjał został zniweczony w czasie II wojny światowej. Funkcjonariuszy, pracowników policji, KOP, Straży Granicznej czekał tragiczny los. Epilogiem tej narracji jest próba tworzenia na ziemiach polskich obcego modelu ustrojowo-politycznego, opartego na przemocy i braku demokracji. Podobnie jak w innych krajach tej części Europy podporą władzy komunistycznej były wzorowane na modłę radziecką instytucje bezpieczeństwa. Kolejne, bardziej współczesne modele systemowe bezpieczeństwa po 1989 r. to już temat na następną książkę.

Książka "Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. Zarys dziejów instytucji i służb w latach 1764-1990. Seria: Zarządzanie bezpieczeństwem" - Andrzej Misiuk - oprawa miękka - Wydawnictwo Difin. Książka posiada 263 stron i została wydana w 2015 r. Cena 40.60 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Andrzej Misiuk - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Niezależne Zrzeszenie Studentów - okładka książki

Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie w latach...

Henryk Głębocki, Marcin Kasprzycki (red.)
Porozumienia społeczne 1980-1981 - okładka książki

Porozumienia społeczne 1980-1981

Janusz Gmitruk, Jan Sałkowski (red.)
Produkty podobne:
Niewidzialna wojna szpiegów - okładka książki

Niewidzialna wojna szpiegów

Sebastian Rybarczyk