pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Marianna wciąż katolicka? O rewolucyjności przemian francuskiego społeczeństwa...
Książki »
Tytuł książki:

Marianna wciąż katolicka? O rewolucyjności przemian francuskiego społeczeństwa i Kościoła katolickiego

Autor książki:

Agnieszka Czarnecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 143x203 mm
EAN: 9788362628919
ISBN: 978-83-62628-94-0
Data: 2015-01-19
31.00  35.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Marianna wciąż katolicka? O rewolucyjności przemian francuskiego społeczeństwa i Kościoła katolickiego - Agnieszka Czarnecka - opis książki:

Zagadnienie związku między francuskim katolicyzmem a przemianami społecznopolitycznymi lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. nie zostało do tej pory poddane analizie w polskiej literaturze. W opracowaniach naukowych poświęconych współczesnej Francji problematyka religii katolickiej jest właściwie nieobecna. Niniejsza monografia ma ambicję zapełnienia tej pustki. Jaki był stosunek francuskich katolików do protestów Maja 68 r., co sądzili o postanowieniach Soboru Watykańskiego II, jacy myśliciele wpływali w największym stopniu na ich ideową tożsamość, jak organizowali się w życiu religijnym, społecznym i politycznym - przedstawiane w książce odpowiedzi na te i wiele innych pytań pozwalają nie tylko poznać miejsce katolicyzmu w V Republice, ale i zrozumieć istotę francuskiej polityczności, wzbudzającej wiele kontrowersji, a wciąż w Polsce słabo znanej.

Agnieszka Czarnecka - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; asystent w Katedrze Historii Doktryn Politycznych i Prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; dwukrotna
stypendystka rządu francuskiego (2008, 2010); autorka artykułów naukowych z zakresu historii doktryn politycznych i prawnych, pogranicza historii idei politycznych i literatury pięknej oraz socjologii religii; tłumaczka książek z języka francuskiego: G. Kepel, Zemsta Boga. Religijna rekonkwista świata (2010) i D. Cohn-Bendit, Co robić? (2010).

"Dwoiste oblicze Francji, kraju z jednej strony katolickiego, chlubiącego się mianemnajstarszej córy Kościoła", z drugiej zaś zlaicyzowanego, w którym najwcześniej i najpełniej wprowadzono rozdział Kościoła od państwa,
ujawniło się szczególnie w burzliwych latach 60. Agnieszka Czarnecka odkrywa przed nami tę nieznaną powszechnie stronę francuskiej historii, związaną z fundamentalnymi dyskusjami na temat miejsca religii i Kościoła w zrewoltowanym społeczeństwie, szczególnie wśród zlaicyzowanej młodzieży. Dyskusje te toczyć by się mogły również obecnie w wielu krajach, w tym i w Polsce. Historyczna rzetelność, nieprzemijająca aktualność poruszanych problemów, jak również oryginalne ujęcie metodologiczne, jakie zastosowała Autorka, stanowią o atrakcyjności i przydatności tej książki".

Prof. dr hab. Krystyna Chojnicka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji,
Uniwersytet Jagielloński

Książka „Marianna wciąż katolicka? O rewolucyjności przemian francuskiego społeczeństwa i Kościoła katolickiego” - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 376 stron i została wydana w 2014 r. Cena 31.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Marianna wciąż katolicka? O rewolucyjności przemian francuskiego społeczeństwa..."
Agnieszka Czarnecka - autor m.in.:
Otulona ciepłem - okładka książki
Otulona ciepłem Agnieszka Czarnecka;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Imperializm państwowy - okładka książki
Imperializm państwowy Adolf Bocheński
Produkty podobne:
Być kobietą w Oriencie - okładka książki
Być kobietą w Oriencie Danuta Chmielowska, Barbara Grabowska, Ewa Machut-Mendecka (red.)