pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Marcin Kula. Wizytówka historyka
Tytuł książki:

Marcin Kula. Wizytówka historyka

Autor książki:

Marcin Kula

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASPRA-JR
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 328 s.
EAN: 9788382090857
ISBN: 978-83-8209-085-7
Data: 2021-01-11
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
Teatr cudów - okładka książki
Teatr cudów 20.88 zł

Marcin Kula. Wizytówka historyka - Marcin Kula - opis książki:

Marcin Kula - historyk, z wykształcenia także socjolog. Emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie wykłada w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, gdzie jednak, szczęśliwie dla polskiego teatru, nie uczy ani aktorstwa, ani reżyserii, ani lalkarstwa. Niedawno został członkiem-korespondentem PAU.

Urodził się w 1943 r. Warszawie. Nie był to najlepszy moment i miejsce do przychodzenia na świat, ale nie miał w tej sprawie nic do powiedzenia. Dorastał w rodzinie humanistów, z czasem profesorów Uniwersytetu Warszawskiego. Od dłuższego czasu na nieuniknione pytanie Czy jest pan synem..., mógł jednak odpowiadać: Tak, ale jestem też ojcem... - zaś od kilkunastu lat może odpowiedzieć Tak, ale jestem też dziadkiem....

Maturę uzyskał w 1960 r. w Liceum im. Joachima Lelewela w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Szkoła i studia miały oczywiście mnóstwo wad swoich czasów, ale nie jest prawdą, jakoby kształciły "wykształciuchów" (jak niedawno nazwano absolwentów z tego okresu).

Doktoryzował się i habilitował w Instytucie Historii PAN w latach 1968 i 1976. Tytuł profesorski uzyskał w 1985 r. Wypromował 11 licencjatów, 149 magistrów oraz 22 doktorów. Może zbyt wielu jak na panujące zwyczaje, ale jest dumny ze swoich uczennic i uczniów, także takich, którzy pozostawali z nim tylko w niesformalizowanym kontakcie.

Badawczo pracował nad historią Ameryki Łacińskiej, najnowszą historii Polski, migracjami i mniejszościami narodowymi, rolą myślenia o historii, socjologią historyczną. Mając tak rozstrzelone zainteresowania, nie przejmując się granicami dyscyplin i dużo pisząc, uchybił zapewne funkcjonującemu wzorowi osobowemu historyka.

Nie chce nauki robionej z metra i ocenianej na punkty. Nie popiera ani ograniczania się do standardu "Stół ma cztery nogi, jak powiedział Pierre Bourdieu", ani głoszenia dumy z historii narodowej, czy podejścia do dziejów w roli prokuratora. Ta książka jest swego rodzaju wizytówką. Autor przedstawia w niej swoją drogę zawodową. Czasem dopisuje komentarz do prac, które opublikował. Pisze o sobie, ale jednocześnie o historiografii i jej społecznych funkcjach.

Książka „Marcin Kula. Wizytówka historyka” - oprawa twarda - Wydawnictwo ASPRA-JR. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2021 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Marcin Kula - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ludzie, których znałem - okładka książki
Ludzie, których znałem Wacław A. Zbyszewski