pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Litwini na Uniwersytecie Dorpackim (Juriewskim) do 1918 roku i ich dalsze losy

Autor książki:

Grzegorz Błaszczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 316 s.
EAN: 9788323240747
ISBN: 978-83-2324-074-7
ISSN: 05548217
Data: 2022-07-14
43.04 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 2-4 dni

Opis książki:

Książka, będąca słownikiem biograficznym, poświęcona jest pochodzącym z Litwy studentom Uniwersytetu w Dorpacie w XIX i początkach XX w. Problemem kluczowym w tej pracy jest oddzielenie Polaków od Litwinów w okresie od końca XIX do początku XX wieku. Dodatkowym problemem jest niejednoznaczne samo pojęcie Litwin w tym czasie. Były bowiem dwa różne pojęcia Litwin: Litwin historyczny i Litwin etniczny. Pojęcia te różnią się pod wieloma względami: społecznym, terytorialnym, historycznym, etnicznym i innym.

W ujęciu zastosowanym przez Autora niniejszej książki Litwinem historycznym były tak znane osoby jak Stanisław Cat Mackiewicz, jego brat Józef Mackiewicz, Melchior Wańkowicz, Czesław Miłosz czy Józef Piłsudski i wielu innych. Pod względem pochodzenia etnicznego wszyscy wymienieni nie byli pochodzenia polskiego, lecz litewskiego lub ruskiego. Osoby te uważały się za Litwinów w sensie historycznym, ale ostatecznie wybrały polską świadomość narodową.

W niniejszej publikacji obydwa pojęcia: Polak i Litwin użyto w wąskim znaczeniu, ograniczonym tylko do świadomości narodowej danej osoby. Zatem Polakiem lub Litwinem będzie ta osoba, która świadomie i publicznie dała wyraz swojej świadomości narodowej: polskiej lub litewskiej. Z taką sytuacją mamy do czynienia dopiero od samego końca XIX w. do zamknięcia Uniwersytetu Juriewskiego w 1918 r.

Książka "Litwini na Uniwersytecie Dorpackim (Juriewskim) do 1918 roku i ich dalsze losy" - Grzegorz Błaszczyk - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe UAM. Książka posiada 316 stron i została wydana w 2022 r. Cena 43.04 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]