pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę
Tytuł książki:

Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę

Dane szczegółowe:
Wydawca: Editions Spotkania
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 704 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788379651047
ISBN: 978-83-7965-104-7
Data: 2015-12-14
32.24  65.00  32.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Po przestudiowaniu setek dokumentów autorzy bezspornie udowadniają, że konfidenci są wśród nas.

Ze względu na olbrzymie luki w dokumentacji prowadzenie badań jest znacząco utrudnione. Nie jest ono jednak całkowicie niemożliwe. Wbrew pozorom nawet ze szczątkowej i rozproszonej dokumentacji można odtworzyć część tego, co próbowano zatrzeć i bezpowrotnie wymazać z historii.

Witold Bagieński.

W 1993 roku w wydawnictwie Editions Spotkania ukazała się książka Michała Grockiego zatytułowana "Konfidenci są wśród nas". Była to pierwsza publikacja opowiadająca o kulisach realizacji uchwały lustracyjnej z maja 1992 roku oraz opisująca historię tajnej współpracy z SB szeregu znanych przedstawicieli świata polityki i kultury, pisarzy, dziennikarzy, a także działaczy opozycji demokratycznej.

Ponieważ ówczesne prawo chroniło tajnych współpracowników SB, a ścigało tych, którzy decydowali się na ujawnienie nazwisk, czy choćby pseudonimów konfidentów, wydawca został zmuszony do odstąpienia od zamiaru podania prawdziwych danych osób, które przyjęły propozycję współpracy ze strony Służby Bezpieczeństwa.

W "Konfidentach" znajdujemy relacje o przebiegu współpracy z komunistyczną bezpieką, przedstawionych już z pełnym biogramem, takich postaci, jak pisarz Andrzej Szczypiorski, jego syn Adam, dziennikarz "Gazety Wyborczej" Krzysztof Wolicki, prezes warszawskiego KIK Andrzej Święcicki, czy marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski.

Czytelnik zainteresowany kulisami pierwszej w najnowszej historii Polski próby rozliczenia się z systemem komunistycznym, czyli realizacji uchwały lustracyjnej, znajdzie w książce arcyciekawe rozmowy na ten temat z premierem Janem Olszewskim, szefem UOP Piotrem Naimskim oraz wiceministrem spraw wewnętrznych Andrzejem Zalewskim.

Książka zawiera pierwszą naukowo opracowaną monografię spec jednostki SB, jaką był Wydział XI Departamentu I MSW, powołany do walki z podziemiem solidarnościowym oraz opozycją demokratyczną działającą poza granicami PRL.

Autorami książki "Konfidenci" są:
doktor Witold Bagieński - pracownik naukowy IPN,
profesor doktor habilitowany Sławomir Cenckiewicz - historyk, publicysta oraz wykładowca WSKSi M w Toruniu,

Piotr Woyciechowski - badacz dziejów aparatu represji PRL, publicysta, ekspert w dziedzinie służb specjalnych.

Obszerny wstęp do książki napisał Antoni Macierewicz - były opozycjonista, polityk, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, obecnie szef MON.

W książce znajduje się wiele unikalnych dokumentów i ilustracji pochodzących z zasobów archiwalnych IPN.

Książka "Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę" - Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Editions Spotkania. Książka posiada 704 stron i została wydana w 2015 r. Cena 32.24 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Atomowy szpieg - okładka książki
Atomowy szpieg Sławomir Cenckiewicz
Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy - okładka książki
Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy Tadeusz M. Płużański
Produkty podobne:
Pożar i szpiedzy - okładka książki
Pożar i szpiedzy Grażyna Wosińska